Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корабни оръдия от XVIII век извадиха от дъното на Черно море

Снимка: Министерство на културата

Две железни корабни оръдия и десетки муниции на над 200 години бяха извадени в последните дни на 2022 година от дъното на българското Северно Черноморие от екип на Центъра за подводна археология, ръководен от директора д-р Найден Прахов.

По първоначален анализ оръдията се датират от края на XVIII – началото на XIX век. Те са били част от въоръжението на линеен тримачтов кораб, потънал при неизяснени обстоятелства на север от нос Калиакра. 

От съображения за сигурност точното място на откриване на предметите се пази в тайна. През 2023 г. оръдията и други части от инвентара на кораба ще бъдат експонирани в Националния исторически музей.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивал на царския орел събира природолюбители в Тополовград

Не просто фестивал, а празник на природата на Сакар във всичките й форми – от биоразнообразието до фермерските продукти – това представлява Фестивалът на царския орел , който се провежда днес в Тополовград. Събитието има за цел да популяризира опазването..

публикувано на 18.10.25 в 09:59

Винена фиеста във Велико Търново предлага дегустация на местни сортове

Във Велико Търново се провежда Urban Wine Fest, организиран от Българската асоциация на винените професионалисти . "Октомври е месецът на българското вино и нa богатството на местните сортове", казва Даниел Драгошинов, един от нейните членове,..

публикувано на 18.10.25 в 07:05

В края на седмицата – превалявания

В събота , 18 октомври,   минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 9. През деня ще бъде предимно облачно и на много места ще има валежи от дъжд. Временни разкъсвания на облачността ще има над южните райони от страната. През нощта срещу..

публикувано на 17.10.25 в 19:41