В навечерието на големия християнски празник Богоявление, наречен от народа ни Йордановден, в българските православни храмове беше извършен Велик водосвет. С Водоосвещаването се припомня Христовото Кръщение в река Йордан от Йоан Кръстител и освещаването на естеството на водата, чрез потапянето в нея на въплътения Бог.
Тайнството е сред най-тържествените църковни последования и се отслужва в храмовете след Василиевата светата литургия. Великият водосвет се извършва само два пъти в годината - на Богоявление и днес в навечерието му - на Водици. Първите християни освещавали водата в нощта срещу Кръщението. Вероятно и оттогава православните вярващи в страната ни отправят горещите си молитви към Бог точно в полунощ. Счита се, че точно тогава Небето се отваря и Господ чува искрените им просби.
На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден още в първите векове на християнството. Според разказа в Евангелието според свети евангелист..
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик. Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от..
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като..
На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден..