"Забравете крайбрежието и неговите орди от туристи – вътрешността на България е дом на манастири, ослепителни езера и очарователни градове" – съветва журналистът на свободна практика Чарли Киткат в статията си за британския таблоид "Дейли Мейл". Неговото пътешествие в страната ни започва от столицата.
"Самата София е радост. Град с почти 1,3 милиона души, той предлага чар, красота и култура в изобилие. И благодарение на модерното метро е лесно да се стигне от летището до центъра, където изведнъж се озоваваме сред руините на римския град Сердика. Недалеч се извисява златнокуполната катедрала "Св. Александър Невски", а в съседство църквата "Света София" стои скромно, криейки римски мозайки в подножието си. Наблизо има синагоги и джамии, напомнящи за разнообразното наследство на града."
Пътешественикът не пропуска да отскочи до подножието на близката до столицата ни планина Витоша, където се намира Боянската църква – средновековен храм под закрилата на ЮНЕСКО.
Забързаното ежедневие на столичния ни град също прави впечатление на госта: "Комунизмът тук падна през 1990 г., но преходът на България към капитализъм беше предизвикателство. Въпреки че главните улици "бръмчат" със стилни барове, уморените сгради в съветски стил в града илюстрират суровата реалност, пред която са изправени много българи".
Денят му завършва в традиционен български ресторант в покрайнините на София. "Чинии с печени пилешки дробчета, свинска яхния и планина от най-емблематичното ястие в България – шопска салата (подобно на гръцкия си братовчед, но със сирене вместо фета), пристигат на трапезата ни. Местни жители танцуват в кръг на традиционна народна музика. Зрителите отпиват малки чаши домашно приготвена ракия. Съвсем скоро сме на дансинга".
Следва и ободряващо пътуване с автомобил под наем към Седемте рилски езера: "Скачаме на борда на седалковия лифт в близост до хижа "Пионерска"./…/ Първото ледниково езеро се появява, когато се изкачваме над 2300 м. След два часа бърборене стигаме до върха. Под нас седемте езера блестят като сапфири. Огромна панорама от хълмове и далечни градове се простира почти по целия път обратно до София."
Магията на най-високата планина в България – Рила, омагьосва Чарли Киткат. Той прекарва нощ в скромните одаи на Рилската света обител и описва изживяването си:
"Първата светлина свети през прозореца без завеси, след това чувам слаба струйка вода и хор от птичи песни. Това не е Тоскана или Прованс. Вместо това съм заобиколен от полюшващи се дървета, кафяви мечки и най-високите върхове в Източна Европа в най-святото място на България – Рилския манастир. Отварям вратата на скромната си стая от 18 паунда на нощ, за да разкрия черно-бели коридори, тесни арки и кръгли куполи, върху които са поставени кръстове. Под мен, в калдъръмения двор, манастирът започва своето ежедневие./ …/ Хиляди монаси са пребивавали в Рилския манастир от основаването му през Х век от Св. Йоан Рилски – отшелник, почитан като светец още приживе. Днес близо 60 монаси наричат мястото свой дом. Случайният турист е добре дошъл, ако се обади предварително и след това кара два часа на юг от София, древната столица на страната."
Съставил: Елена Каркаланова
Докато България преживява поредната политическа криза, усещането за безпътица се задълбочава, а разделението и недоволството в обществото надделяват, има един сектор, който успя да разчупи този мрачен контекст – туризмът. През 2024 година страната..
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..
Празниците наближават и офертите за Коледа и Нова година се разграбват като "топъл хляб". Резервациите са започнали още от месец септември и сега е почти невъзможно да откриете свободни места в по-популярните ни дестинации , съобщават..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..