Фестивалът за филми от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR ще стартира на 16 януари в Дома на киното в София с премиера на българския документален филм „Духът на Шехерезада“ на Катерина Борисова. Филмът е посветен на талантливи арабски артисти, свързани с България.
Фокусът на тазгодишното 15-то издание ще е върху иранското кино. Премиерно зрителите ще видят „19” - новият филм на известната иранска режисьорка Маниже Хекмат. Творбата й проследява историята на 57-годишната художничка Митра, чийто живот неочаквано се променя, след като се разболява от коронавирус. Ще бъде представен и най-гледаният ирански филм за изминалата година „Без нищо”, отличен с 5 награди и номиниран в още 9 категории на фестивала „Фаджр” и други.
Зрителите очакват и премиерата на „Средиземноморска треска” на палестинската режисьорка Маха Хадж, отличен с наградата за сценарий на фестивала в Кан и актуално предложение на Палестина за чуждестранен „Оскар”.
Документалната програма на фестивала тази година ще премине под слогана MENAR Biting Docs и ще включва филми като „Кодокуши” - термин описващ смъртта на самотни хора, които умират в жилищата си и известно време кончината им остава неустановена от околните, „Стая без гледка” за хилядите жени от Етиопия и Бангладеш, които чистят домовете на богаташите в Ливан, изключително красивия „Мамоди” за хората в Мадагаскар, които са измислили уникален начин за съхранение на вода във вътрешността на баобабите и др.
Фестивалът ще продължи до 29 януари в салоните на Дома на киното, Културен център G8, Евро синема и кино „Влайкова”, както и онлайн на Neterra TV+.
Съставил: Венета Николова
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..
Писателят Калин Терзийски и неговият сборник с разкази "Има ли кой да ви обича?" отварят вратите на Българския културен институт в Берлин на 1 април, когато ще се състои среща на публиката с автора. Животът в града, пълен със загадки, драми и..
За Дивна Шалич Лафчиева казват, че е жена с много родини. Подобно на многоликостта, събрана в нейната душевност, тя е и жена с много призвания. Но най-важното е, че от друмищата, по които е оставила следи, поема голямата любов към живота – тя озарява..