Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скептицизъм сред политическите сили след връчването на третия мандат на БСП

Снимка: БГНЕС

След като получиха третия мандат за съставяне на кабинет в рамките на 48-ото Народно събрание тази седмица социалистите ще решават от кои формации и по какви теми ще търсят подкрепа. Към момента обаче повечето парламентарни партии са скептични за формирането на редовен кабинет с мандата на БСП и изразяват учудване от избора на президента Румен Радев.
Парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще прецени какво ще е поведението ѝ, след като станат ясни действията на БСП, коментира в Русе председателката на групата Десислава Атанасова. Лидерът на СДС Румен Христов обаче бе категоричен: "Ако бъдем поканени на среща, ще вземем участие, но не очаквайте подкрепа от СДС за БСП".
"Продължаваме промяната" ще участва в лидерската среща, предложена от БСП, заяви Даниел Лорер. Той каза, че предварително е наясно, че по теми като икономическото развитие и борбата със социалното неравенство двете формации могат да постигнат съгласие, но за други – войната в Украйна и Изборния кодекс, различията в позициите им са сериозни.  
Рамадан Аталай заяви в неделя, че ако бъдат поканени, от ДПС са готови на среща с левицата, но според него се върви твърдо към нови избори.
"Президентът от две години прави едно и също с един и същи резултат - отиване на избори и управление на служебни кабинети", коментира за БНР съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
Като нулеви определи шансовете на БСП да състави кабинет с третия мандат лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Той заяви, че не би се явил на обща среща с лидерите на парламентарно представените партии, а само на двустранна. Костадинов също така изиска от БСП подкрепа за свикването на референдум за запазване на българския лев.
Ако и третият последен опит за сформиране на кабинет се провали, президентът ще трябва да разпусне парламента, да назначи служебно правителство и да насрочи дата за нови парламентарни избори, вероятно през пролетта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стопкадър БНТ

Българчета, получили първо причастие от папата, почитат паметта му

Младежи католици от цялата страна се събраха в храма "Св. Франциск от Азизи" в село Белозем, община Раковски, за да се включат онлайн в изпращането на Светия отец папа Франциск към небесния му дом. Част от децата, получили първо причастие от папата..

публикувано на 26.04.25 в 13:47
Премиерът Желязков на преден план вляво

Премиерът Желязков и българската делегация пристигнаха във Ватикана

Българската делегация, водена от премиера Росен Желязков пристигна във Ватикана, където тя ще присъства на траурната церемония по погребението на папа Франциск. Преди началото на церемонията премиерът Желязков лично ще изкаже съболезнования пред бившия..

публикувано на 26.04.25 в 11:52

Cambridge Day 2025 събира в София преподаватели по английски от страната и чужбина

Cambridge Day 2025 - едно от водещите събития за учители по английски език в Югоизточна Европа, се провежда днес в столичния хотел "Балкан".  За 19-а поредна година конференцията, организирана от издателството "Клет България", събира експерти и..

публикувано на 26.04.25 в 08:00