Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двудетният модел на семейството е репродуктивният идеал на българите

Снимка: pixabay

И през 2021 г. двудетният модел на семейството се запазва като репродуктивен идеал на жените на възраст 15-49 години и мъжете на възраст 15-59 години в България (63.3%). На второ място е мнението, че семейството трябва да има три деца (17.1%), следвано от семейството с едно дете (7.9%). Това показва проучване за репродуктивните нагласи, проведено от Националния статистически институт. Репродуктивните идеали и намерения на българите често се различават от фактическия брой деца в семействата. Така при лицата на възраст над 45 години, за които възпроизводството условно е приключило, две деца имат 44.4%.

Интерес представлява разпределението на лицата в зависимост от етническата им група. Водещият двудетен модел на семейство е идеал за 64.3% от самоопределилите се като българи, за представителите на турския етнос – 61.7%, и за значително по-малка част от ромите (52.0%).

Относителният дял на лицата, които смятат, че семейството трябва да има едно дете, е сходен за самоопределилите се като българи (8.0%) и турци (8.3%). Почти два пъти по-малък е той обаче сред ромите – 4.8%. Репродуктивните идеали на ромите много по-често включват три (22.8%) и четири и повече деца (11.2%) в сравнение с останалите етноси.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зографският манастир в Атон

Българска делегация е в Атон за патронния празник на Зографския манастир

Новоизбраният игумен на българския Зографски манастир в Света гора Гавриил беше издигнат от йеромонах до архимандрит на празника на Свети Георги. Това обяви главният секретар на Светия синод на Българската православна църква Мелнишкият епископ Герасим,..

публикувано на 06.05.25 в 13:57

В София се проведе военен парад за Деня на храбростта и българската армия – 6 май

Водосвет на бойните знамена и знамената военни светини бе отслужен на Гергьовден при Паметника на Незнайния воин в столицата. Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев участва в тържествения ритуал и прие почетния караул на..

публикувано на 06.05.25 в 11:35
Адм. Емил Ефтимов

Началникът на отбраната ще отговаря пред парламента на питане за новия F-16

Самолетът F-16 има малък технически проблем, въпрос на дни е да бъде отстранен, заяви началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов пред БНТ. Това не е тема, която трябва да се обсъжда толкова широко. Темата е, че започна модернизацията на българската армия,..

публикувано на 06.05.25 в 10:23