Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската дипломация все по-трудно се доверява на Скопие

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В събота, 4 февруари, България и Република Северна Македония (РСМ) отбелязаха 151 години от рождението на Гоце Делчев в ситуация на изострени отношения между двете страни. По информация на българското вътрешно министерство македонските власти не са допуснали български граждани на територията на Северна Македония, съобщава се и за "неофициален забранителен списък". Българската делегация, водена от вицепремиера и министър на вътрешните работи на Република България Иван Демерджиев, положи венец на гроба на Гоце Делчев в църквата "Св. Спас" в Скопие. 


По думите на Демерджиев е имало най-различни опити за провокация, но от българска страна е запазено възможно най-правилното поведение в подобни ситуации. "Взаимното уважение, което ние декларираме към народа на Северна Македония, и уверенията, които получихме, предполагат точно това – да се даде възможност на всички да дойдат и да почетат паметта на Гоце Делчев", отбеляза Демерджиев и изтъкна, че отношенията между нашите два народа не предполагат такива драконовски мерки, на каквито българските граждани са били свидетели на границата.

"Причините за недопускането на българските граждани да се поклонят пред паметта на Гоце Делчев на 4 февруари в Скопие са крайно неубедителни и нарушават предварително дадени уверения". Това заяви пред bTV зам.-министърът на външните работи и говорител на министерството Костадин Коджабашев.

Костадин Коджабашев
"Отношението на управляващите в Северна Македония е унизително и недопустимо спрямо българския народ и България – заяви говорителят. – Категорично смятаме, че с действията си македонските власти са нанесли сериозни щети на възстановяването на доверието между Скопие и София. За нас определено става все по-трудно в поведението на властите в Скопие да разпознаем желание за изграждане на необходимото доверие, приятелство и сътрудничество".

Коджабашев подчерта, че София ще държи отворени дипломатическите канали. Той коментира също, че не съществува казус с налагането на вето върху евроинтеграцията на Северна Македония в ЕС, защото тя на практика не е започнала. За да започне, Северна Македония трябва да впише македонските граждани с българско самосъзнание в своята конституция.

"България винаги ще реагира, когато са засегнати правата и сигурността на българските граждани и на тези граждани с българско самосъзнание. Това е наше категорично искане и македонската страна много добре знае за това наше настояване", посочи още зам.-министърът.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: ЕПА/БГНЕС, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Радев

150 японски компании участваха в български бизнес форум в Токио

Президентът Румен Радев покани японския бизнес да инвестира в България. Той участва в икономически форум в Токио, организиран от Японската организация за външна търговия JETRO. Радев представи добрите възможности за бизнес, които България предоставя..

публикувано на 20.05.25 в 10:48
Румен Радев и Никушор Дан

Българският президент покани новия си румънски колега Никушор Дан да посети България

Държавният глава Румен Радев официално покани новия президент на Румъния Никушор Дан да посети България, съобщи прессекретариатът на българския президент.  В телефонен разговор Радев поздрави Дан за убедителната му победа на..

публикувано на 20.05.25 в 10:00
Димитър Радев  и Дейвид Марш

Приемането на еврото носи пет положителни последици за България

За България глобалната нестабилност прави дългогодишната амбиция да се присъедини към еврозоната по-актуална и по-неотложна от всякога. Това е заявил в Лондон управителят на Българската народна банка Димитър Радев пред форума на независимия..

публикувано на 20.05.25 в 09:29