Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Искендерун, в провинция Хатай няма връзка с изчезнал българин

Спасителни екипи издирват оцелели в развалините на разрушен жилищен блок в Искендерун, 6 февруари 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Няма данни за блокирани групи с български туристи, пострадали или бедстващи в Турция, заяви министърът на туризма Илин Димитров пред БНТ, като се позова на своите разговори туроператорите. Има отменени полети към Истанбул поради земетресението и лошото време. В случая действа Директива 261 на ЕС, по която когато полетът е отменен поради форсмажор, компаниите не дължат обезщетения.

Първите български екипи от общо 19 души, моментално след пристигането си в турския град Адана са заминали към два разрушени обекта, заяви българският посланик в страната Ангел Чолаков, който също е в Адана след опустошителното земетресение в Турция. В Искендерун все още има безследно изчезнал наш сънародник, с който не е установена връзка. Той е българин с двойно гражданство, каза посланикът, като добави, че към този момент няма информация за други пострадали български граждани. Посланикът посочва, че атмосферата в Турция е драматична, хората са уплашени и унили, но имат пълно доверие на своите власти.

27 български доброволци тръгват на 7 февруари към Турция, заяви пред БНР председателят на Сдружение "Аварийно спасяване" в Пловдив Георги Влайков. Те ще пътуват с бусове и се очаква да пристигнат в района на бедствието след 24 часа.

"Турция преживява небивало бедствие в своята история. Дължината на разломните линии след трусовете е 350 км, 30 000 кв. метра е засегнатото пространство с 13,5 млн. население. 10 са пострадалите области", каза пред БНТ турският посланик в България Айлин Секизкьок.

"В Газиантеп имаме 3500 души, които са открити мъртви. 5900 сгради са напълно сринати. Над 20 000 са ранените до момента. Боим се, че тези числа ще нараснат и с тревога очакваме това“, допълва посланикът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41