Оказването на първа и долекарска помощ в райони, пострадали от опустошителни бедствия, подобни на земетресението в Турция и Сирия на 6 февруари, предполага комплексна реакция, обясни д-р Витан Витанов, хирург и съосновател на сдружението "Академия Първа Помощ", което предлага и обучение за професията "Парамедик". "За да достигнем до бедстващите хора и да окажем първа помощ, някой трябва да е проправил път на лекарите. Медицинският екип влиза едва ли не последен на това място, защото то трябва да бъде обезопасено", обясни специалистът. Достатъчно подготвени и бързи ли са българските екипи за реакция в кризисна ситуация?
"Мога да дам пример с хората, с които ние сме работили – част от тях вече заминаха в тези бедствени райони – казва д-р Витанов. – Тези хора се отзовават, те са обучени и готови за това нещо и не се колебаят да поставят собствения си живот под риск с цел да спасят хора, които са пострадали при такива бедствия. Аз лично имам много високо мнение за тези хора и се надявам никога да не прилагат наученото, особено на българска територия. Но ако се наложи, вярвам, че няма да има компромис."
В България професията "Парамедик" все още е непозната територия, макар и официално регистрирана и унифицирана с Европейските стандарти, споделя д-р Витан Витанов. Той е на мнение, че включването на повече добре обучени парамедици в състава на спешните екипи ще доведе до подобрение във времето и реакцията при инциденти, независимо дали става въпрос за катастрофа, за домашно повикване или за бедствие.
"Ролята на парамедика е да оказва спешна помощ. Той трябва да се отзове максимално бързо на мястото на инцидента и е част от спешните екипи", допълва д-р Витанов.
Дали обаче парамедикът може да замени лекаря в една спешна ситуация?
"В другите Европейски държави и в САЩ тенденцията е в спешните екипи да се включват все по-рядко високоспециализирани кадри като лекарите, и най-често се сформира екип от лекар и парамедик или дори от двама парамедици за по-леките случаи". Според д-р Витанов тази практика увеличава ресурса на екипите и позволява да се покриват по-голям брой спешни обаждания. Освен това според експерта: …"лекарят в линейката не може да направи нещо кой знае колко много повече, отколкото един парамедик, който се движи по протокола за оказване на първа помощ".
Какъв е профилът на хората, които избират професията „Парамедик“ в България?
"Най-често хората избират професията „Парамедик“ като възможност да се преквалифицират, въпреки че идват от сфери на заетост, които са съвсем различни от медицината – архитекти, инженери и пр. Но в рамките на една година задълбочено обучение, започвайки с анатомия, латински език, клинични специалности и травматизма, мога да кажа, че те са изключително адекватни на терен" – посочва д-р Витанов и допълва, че шансовете на хората, преминали курс на обучение за парамедик да намерят подходящо работно място след това са големи.
"Българските парамедици са добре обучени, в готовност и адекватни на терен и би било добре, ако те могат все повече и повече се включват към спешните екипи", завършва д-р Витанов.
Снимки: Facebook/Academyfirstaid, Станислава Гайдажиева
Към момента не се водят преговори за коалиция, а за "кабинет на приоритетите". Това обяви съпредседателят на парламентарната група на "БСП - Обединена левица" Борислав Гуцанов в Пловдив в отговор на журналистически въпрос за това, как вървят преговорите...
Хулио Веласкес е новият старши треньор на представителният тим на "ПФК Левски". Договорът на специалиста е за срок от една година и половина, съобщиха от клуба. В щаба му влизат помощник-треньорите Фернандо Гаспар Лаборие и Дарко Тасевски, треньорът на..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..