Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седем страни от Балканите разговаряха в София за бъдещето на земеделието в региона

Снимка: БГНЕС/МЗ

В рамките на Балканска среща, посветена на земеделието, представители на седем държави от региона обсъдиха трудностите пред продоволствието във времена на кризи. Събитието, което се провежда днес и утре в София е организирано от българското аграрно министерство. В него участват делегации от Румъния, Гърция, Хърватия, Черна гора, Косово и Словения.

Пред участниците във форума, земеделският министър Явор Гечев подчерта, че селското стопанство е изключително важен сектор в икономиката, в световен мащаб, и стратегическото му значение непрекъснато нараства. Затова, според мин. Гечев, е нужна трансформация, чрез пълноценното използване на науката.

По време на дискусиите, освен актуалните теми, бяха коментирани и начините за справяне с инфлационните процеси, както и достъпът до суровините и транспортните коридори.

Всички делегати бяха единодушни, че е необходимо да се работи на регионално ниво за насърчаване на местното производство и късите вериги на доставки между държавите от Балканите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Депутатите отхвълиха на първо четене промени, засягащи смяната на пола на деца

Народното събрание отхвърли на първо четене петте проекта за промени в Закона за закрила на детето. Най-спорните предложения в тях се отнасят до смяната на пола на деца под 18 години. Законопроектът на “Има такъв народ” предвижда пълна забрана..

публикувано на 26.09.24 в 15:32

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40