Преживяното след разрушителните земетресения в Турция е оставило дълбок отпечатък върху психиката на спасителите от ПСС към БЧК. Първоначално те са преминали първо през Адана, където разрушенията не са били толкова големи, но видяното в Антакия описват като апокалипсис. Пред БНТ, Красен Георгиев, ръководител на екипа на ПСС в Турция разказа за преживяното и каза, че българският екип от планинската служба е добре, както и кучетата. "Справихме се благодарение на екипната работа" – посочи Георгиев и добави, че им предстои работа с психолози, защото нещата, които са видели и преживяли, оставят дълбок отпечатък и това трябва да бъде овладяно.
"Чувствам удовлетворение от това, което свършихме, но и съчувствие към турците – добави той. – Знаем за спасени от българите шестима души, може и да са 7, може и да са много повече, защото технологията на претърсване е такава, че нямаме достатъчно информация", добави Емил Нешев, директор на ПСС към БЧК.
Междувременно днес от руините в Кахраманмараш са спасени още двама души, като единият от тях е 17-годишно момче.
Пострадалите се нуждаят от лекарска помощ и места за настаняване. Необходими са топли дрехи, одеяла и средства за отопление. Български екип с медици е готов да замине за Турция, но все още не е ясно кога ще се отправят към пострадалите. Очаква се турската страна да посочи локация, на която да бъдат изпратени доброволците, както и да бъде създадена организация на място, съобщи пред БНР заместник-министърът на здравеопазването Катя Ивкова. Медиците, заявили желание да заминат са около 50, сред тях има и студенти по медицина.
Според последните данни, броят на жертвите от земетресенията в Турция и Сирия надхвърли 37 500, а случаите на спасени от развалините са единични. В Северозападна Сирия жертвите вече надхвърлиха 2200 души, а ранените са повече от 12 хиляди. От двете страни на границата между Сирия и Турция, оцелелите са изложени на сурови зимни условия. Цялата хуманитарна помощ за контролираните от бунтовниците райони в Северозападна Сирия, която се доставяше от Турция само през един гранично-пропускателен пункт, вече ще може да преминава през още два гранични пункта, след като сирийският президент Башар ел Асад даде разрешение да се отворят.
В събота , 11 октомври, през страната ще премине атмосферно смущение . Минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 10°. След нощните валежи над Северна България през деня северозападният вятър ще се усили и ще бъде умерен до силен. Преди..
Три нови електрически локомотива “Сименс Смартрон” влизат в експлоатация от днес, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София-Бургас, а един – по линията София-Русе. Новите машини са..
Българското национално радио (БНР) може да разшири излъчването си в Молдова и особено в Тараклийския район, в който е концентрирана българската етническа общност в страната. За това са разговаряли посланикът на Република Молдова в София Емил Жакота..
На 15 октомври в Регионална библиотека "Дора Габе" на град Добрич ще бъде открита Юбилейна филателна изложба "Добрич Филекс 2025". Експозицията ще може..
От 13 октомври до 28 ноември Българският червен кръст ще раздава продукти, закупени от Агенцията за социално подпомагане, на уязвими граждани,..