В православния календар, Месни заговезни е важен празник, който се отбелязва винаги в неделя, осем седмици преди Великден. На неделната литургия, Православната църква припомня чрез Евангелието картината на Страшния съд и последиците от греховния живот и призовава вярващите да служат на ближните си и да се отдадат на добродетелност и благотворителност.
Денят получава названието си от традиционната вечеря с месни ястия, след която не се яде месо до края на Великия пост. "Заговезни" произлиза от заговявам, т.е. започвам да постя. През седмицата, която следва е позволена храна с мляко, яйца и риба до неделята на Сирни заговезни, която е последният ден, в който се консумират тези продукти.
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..