Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вицепрезидентът ще посети косовските българи в областите Гора и Жупа

Снимка: president.bg

Вицепрезидентът Илияна Йотова е на официално посещение в Косово по повод 15-годишнината от обявяването на независимостта на страната. Тя се срещна с президента на Република Косово Вьоса Османи.

"България подкрепя независима Република Косово. От тук нататък, пред всички международни и евроинституции, ще подкрепяме Косово за тяхното реално членство. Ще лобираме за членство в Съвета на Европа, съвсем скоро Косово ще подаде своето искане за членство в ЕС и НАТО", каза Йотова.

Акцент в разговорите е бил и статутът на косовските граждани с българско самосъзнание.

"Целта ни е те да получат статут на общност и да получат членство в Националния съвет на общностите в Косово, а после да бъде открито и българско съботно-неделно училище", посочи вицепрезидентът.

На 18 февруари Илияна Йотова ще се срещне с представители на косовските българи.

Българската общност е около 15 000 души, в общините Драгаш, Призрен, Ораховац и Щръбце.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Калин Георгиев: Бесарабските българи съхраняват корените си непринудено

Българската интелигенция, която в голямата си част е демократично настроена, трябва да бъде популярна сред украинските българи. Същевременно цялата украинска култура и украинска интелигенция трябва да могат да достигнат до нас. Такова мнение..

публикувано на 08.10.25 в 11:17

Природата или човешкото безхаберие са в основата на наводненията по Черноморието

Отиващата към края си 2025 година не остана изключение от черната статистика по отношение на природните бедствия на територията на България. Суша, пожари, а след това последваха и наводненията. И макар след всяко подобно бедствие да се говори за мерки,..

публикувано на 08.10.25 в 10:40

Синоптичната обстановка остава сложна, в Северна България – с оранжев код за валежи

В сряда , 8 октомври, синоптичната обстановка ще остане сложна. През нощта в Дунавската равнина и Лудогорието ще остане дъждовно и на места количествата ще са значителни. В югоизточните райони на страната валежите ще отслабват, и на места..

публикувано на 07.10.25 в 18:15