На връщане от Косово, където беше на официално посещение вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с представители на македонските българи от Северна Македония. В сградата на българското посолство в Скопие тя и им благодари за куража да отстояват българското си самосъзнание, традиции, език, история. Те заедно положиха цветя пред барелефа на Васил Левски пред сградата на дипломатическата мисия.
"Вие сте съществената част от българската нация. Вие играете жизненоважна роля за разпространението на нашата култура, език и ценности в Македония. Вие имате нашата непоколебима подкрепа", цитира думите и БГНЕС.
Йотова обърна специално внимание и на тежкия инцидент с пребития Християн Пендиков. Тя подчерта, че „властите в София следят внимателно разследването на този случай. Не наличието на български паспорт прави човека, важно е неговото самосъзнание, и всеки с българско самосъзнание ще бъде защитен”, посочи Йотова Присъстващите подкрепиха с възгласи Пендиков и неговото семейство, подчертава местното издание "Вестимакс".
"Нашата обща цел е да свалим градуса на напрежението, да се борим ежедневно с този ужасяващ език на омразата, който се лее в Северна Македония по отношение на България и българския народ, срещу всички опити за дискриминация на българите в в страната. Каквито и да са действията на Северна Македония, каквато и пропаганда да има, ние няма да отстъпим от споразуменията, които имаме. И ако българите не бъдат вписани в конституцията на страната, няма да има и сантиметър напредък в преговорите на Северна Македония за еврочленство. Няма да има междуправителствена конференция, няма да има доклад на Еврокомисията, с които да започнат реалните преговори”, посочи Йотова след среща с българския посланик Ангел Ангелов, предава БТА.Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..