Вицепрезидентът Илияна Йотова посети районите в Косово, където живеят косовари с българско самосъзнание. Тя се срещна с представители на сдружението "Обединени българи в Косово" в Кръстец, както и с членове на „Културно-просветно дружество на българите в Жупа, Подгора и региона“, предава БТА.
В Косово няма официално признато българско малцинство, а българската общност, която е около 15 000 души, е част от населението на общините Драгаш, където тя е представена в 20 села, Призрен с 19 села, Ораховац и Щръбце, където има 10 села с българи.
През януари 2023 г. те са внесли втора подписка в косовския парламент с искане да бъдат признати за самостоятелна общност. Йотова заяви на срещата със сънародниците, че след разговорите с косовските представители и президента Вьоса Османи, вижда в нейно лице гарант, че подписите този път няма да бъдат загубени, както се е случило през 2018 г. и ще минат през парламента. Османи е предложила, докато текат процедурите по придобиване на статут на общност, българите в Косово да имат свой представител в Консултативния съвет за национални малцинства.
Сред участниците в срещата имаше българи от Косово, завършили висше образование в България и настоящи студенти. Българската общност прие с желание и готовност да съдейства на намерението в по-големите градове да бъдат организирани съботно-неделни училища, за да може да се изучава съвременният български език. Това би помогнало и за по-нататъшното следване на висше образование в България, но и за съхраняване на традициите и културата им. На двете дружества вицепремиерът подари книги на български език.На 17 май 2025 г., събота, от 10.00 до 13.00 ч. в гр. Сеговия ще се проведе информационно-консултативен ден за български граждани, организиран от Службата по трудови и социални въпроси към Посолството на България в Мадрид, със съдействието на Асоциация..
Рисунки и ръчно изработени произведения на деца от молдовското село Колибабовка ще бъдат показани на изложба в Париж, съобщава БТА. Творбите са създадени като част от европейски проект за представяне на културното наследство на България. Единайсет..
Животът на Деница Киселер, дъщеря на нашата колежка Диана Чакърова , е свързан с Немската езикова гимназия в София и изкуствознанието, където има докторат на тема "Българо-немските отношения в изобразителното изкуство". 15 години от живота си..