Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерите на Букурещ-9 се срещат във Варшава

Полският президент Анджей Дуда и президентът на САЩ Джо Байдън, вчера във Варшава
Снимка: БГНЕС

Ръководителите на страните от групата на бившите страни от Източния блок (България, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Полша, Румъния и Словакия) ще разговарят днес във Варшава с президента на САЩ Джо Байдън.

Създадената през 2015 г. организация Букурещ-9 обхваща все страни от източния фланг на НАТО, присъединили се към западния алианс. Повечето от тях са сред държавите, които най-силно подкрепят предоставянето на военна помощ за Украйна, като някои призовават и за изпращане на системи за противовъздушна отбрана. Очаква се на срещата Байдън да потвърди пред лидерите на деветте държави, че САЩ остават ангажирани с подкрепата за сигурността им и да обсъди с тях следващите съвместни действия по отношение на Украйна.

Междувременно стана ясно, че Русия спира действието на споразуменията по Новия договор за намаляване на ядрените оръжия СТАРТ със Съединените щати, което предизвика безпокойство сред съюзниците от Алианса. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че решението на Русия прави света по-опасно място и призова Москва да го преосмисли. Новият договор ограничаваше броя на стратегическите ядрени бойни глави, които САЩ и Русия имат право да разполагат, както и разполагането на наземни и подводни ракети и бомбардировачи за тяхната доставка. При прекратяването му, Кремъл предупреди, че може да поднови ядрените опити, ако САЩ го направят първи.

Владимир Путин

Като аргумент за решението на Русия, президентът Владимир Путин посочи, че НАТО има повече от една ядрена сила и те също са насочени срещу руската страна. "Ние не можем да игнорираме това, посочи Путин, и затова в един нов СТАРТ трябва да са включени и ядрени сили като Великобритания и Франция, които също развиват ядрените си възможности и то насочени към Русия". Путин подчерта още, че Западът е похарчил 150 милиарда долара под формата на военни помощи за Украйна и че този поток от средства не намалява, като целта е Русия да бъде елиминирана завинаги.

Няколко часа по-късно, в обръщението си към множеството в центъра на Варшава Байдън заяви, че обществото трябва да се противопостави на деспоти като руския президент Владимир Путин.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изгрев във Варна

В петък – променлива облачност и есенни температури

В петък , 10 октомври, минималните температури ще са от 5 до 11°, в София – 7°.  През деня облачността над страната ще е променлива, на места по-често до предимно слънчево. По-значителна ще е облачността над планинските райони и над западната..

публикувано на 09.10.25 в 18:35
Паметникът на благодарността в центъра на Бургас

Външно министерство осъди посегателства срещу синагога и еврейски паметник у нас

Външно министерство остро осъди вандалските прояви срещу синагогата във Варна и срещу Паметника на благодарността в Бургас, който е израз на признателността за спасяването на българските евреи през Втората световна война. Това посочват от..

публикувано на 09.10.25 в 12:12

Часът на Радио България - Брой 67

В брой 67 на предаването слушайте: Молдова след изборите – как българите и гагаузите в страната „разчитат“ резултатите от вота – коментар на бесарабския българин Александър Ламбов и Михаил Сиркели, гагаузин с българско гражданство;..

публикувано на 09.10.25 в 12:00