Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават се случаите на психически разстройства, свързани с храненето

Снимка: Pixabay

Лекари алармират за увеличаване на случаите на психически разстройства, свързани с начина на хранене.

Според доц. Даниела Попова от столичната болница “Царица Йоанна” непрекъснатото вглеждане в хранителните съставки води до състояния като орторексия и бигорексия – постоянен стремеж да се търсят здравословни компоненти в храните; съсредоточаване на вниманието върху съдържанието на мазнини и на сол; търсене на предимно естествени биохрани.

“Индивидите са обсебени от това да броят калориите и да търсят определени храни, но това нарушава техния нормален социален живот и те изпадат в маниакалност”, обобщи специалистът.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Привържениците на "Възраждане" организират антиправителствен протест

Националистическата партия "Възраждане" обяви за събота, 27 септември, от 12:00 ч. протест с искане за оставка на правителството пред сградата на Народното събрание.  Протест е предвиден и във Варна.  Сред другите искания на представителите на..

публикувано на 26.09.25 в 15:40

Международна мисия препоръчва да се укрепи независимостта на БНР и БНТ

България продължава да бъде сред страните в ЕС с най-сериозни дефицити в областта на свободата на медиите . Това сочи заключението на Коалиция от международни организации, работещи в сферата на свободата на пресата, която проведе проучвателна мисия в..

публикувано на 26.09.25 в 13:50

"Мистерията на българските гласове" гостува на Париж

Хорът "Мистерията на българските гласове" излиза на сцената на парижката зала "Олимпия" , каза за БТА продуцентът Бояна Бункова. Събитието е на 27 септември .  Поканата е дошла от френски импресарио. Това е вторият път, в който прочутата българска..

публикувано на 26.09.25 в 13:14