Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна:

Роберта Мецола призова страните от ЕС да изпратят изтребители на Украйна

Роберта Мецола
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола призова страните от ЕС сериозно да обмислят изпращането на изтребители на Украйна, съобщава ДПА. В украинския град Лвов тя се срещна с президента Володимир Зеленски и председателя на парламента Руслан Стефанчук и поднесе цветя на паметника на загиналите войници. Програмата й включваше също участие в международната конференция "Обединени за справедливост“ с основна тема как Русия да бъде подведена под отговорност за агресията срещу Украйна. Мецола подчерта, че ще продължи да призовава за предоставяне на военното оборудване, от което Украйна се нуждае, за да победи. Що се отнася до бъдещото еврочленство на страната, тя заяви, че е впечатлена от темпото, с което Украйна напредва, и се надява преговорите за присъединяването й да започнат още през настоящата година.

Въпреки ожесточените сражения по улиците на Бахмут и увеличения руски натиск върху украинската отбрана, градът не е под руски контрол, информира БиБиСи. Агенцията цитира зам.-кмета Олександър Марченко, според когото целият град е унищожен и почти няма здрава сграда. Междувременно войници от руската армия и от групировката “Вагнер” са напреднали в северните предградия, а войските на Киев са взривили два важни моста в района, за да попречат на придвижването в източна посока. Тринайсет станаха жертвите на ракетния удар в Запорожие от четвъртък. При атаката срещу пететажна жилищна сграда загина и дете.

Украинският енергиен министър Герман Галущенко каза, че страната му е преодоляла последиците от руските удари, които повредиха половината от енергийната инфраструктура, и излиза от зимата напълно запасена с горива.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Захлаждането в края на седмицата ще бъде осезаемо

През следващото  денонощие облачността ще бъде предимно значителна и на места в Западна България и крайните югоизточни райони ще има валежи от дъжд. През нощта ще духа слаб и умерен вятър. В петък в Източна България ще духа силен вятър от..

публикувано на 25.09.25 в 18:30

Проектът на Столичната община за поскъпване на зоните за почасово паркиране предизвика остри реакции

Кметът Васил Терзиев, заедно с председателя на СОС Цветомир Петров, а също и общински съветници от ПП-ДБ предлагат драстично поскъпване на паркирането в центъра на София с мотива, че предложенията са резултат от анкета сред 22 230 души..

публикувано на 25.09.25 в 12:01

Часът на Радио България - брой 65

Брой 65 на предаването е посветен на българите в Молдова. Ще чуете: България е там, където се говори и мисли на български – репортаж от награждаването на лауреатите в Конкурса за есе на БНР сред младежи от Украйна и Молдова За..

публикувано на 25.09.25 в 12:00