Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Руската армия е овладяла източната част на Бахмут

Снимка: AFP

Според данните от геолокацията руската армия в Бахмут от 6 до 7 март е напреднала с 200 метра, като напълно е овладяла източната част на града отвъд река Бахмутка, съобщи базираният в САЩ институт за изследване на войната – ISW. Същевременно украинските сили се опитват да настъпят на запад от града и да разблокират част от пътищата в района.

Анализаторите от ISW твърдят, че дори тактически да успеят да овладеят Бахмут, руските сили нямат достатъчна мобилност, за да постигнат оперативен ефект на бойното поле и да настъпят успешно към Константиновка или към Славянск и Крaматорск. "След 10 месечен щурм руската армия едва ли може да постигне повече от тактическа победа", констатират от института ISW.

На пресконференция координаторът на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби изтъкна три причини поради които Вашингтон подкрепя отбраната на Украйна срещу руската агресия. Според Кърби, това е война за независимост и за съществуването на самата Украйна. Той даде за пример, че в своята война за независимост САЩ също на два пъти са получавали чуждестранна подкрепа. Вторият фактор е влиянието на конфликта върху световната икономика най-вече за енергетиката и доставката на храни. Ако светът позволи завоюването на Украйна, руският президент Владимир Путин няма да се спре. Никой не знае, коя ще бъде следващата му цел. "До колко още материални и човешки жертви, в това число и американски, ще се стигне след това", запита Кърби, цитиран от mignew.com.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Председателката на Народното събрание Наталия киселова и президентът Румен Радев

Наталия Киселова очаква КС да сложи край на спора за референдума за еврото

Конституционният съд (КС) ще допусне частично искането на президента. Това каза председателят на парламента Наталия Киселова пред БНТ. КС е длъжен да образува дело. Спорът ще е дали искането на държавния глава е допустимо в цялост или частично,..

публикувано на 25.05.25 в 11:39

Срокът за Националната научна програма за полярни изследвания е удължен до края на 2027 г.

С решение на Министерския съвет срокът за изпълнение на дейностите по Националната програма за научни изследвания "От полюс до полюс 2022-2025 г." е удължен до края на 2027 г., съобщи БТА. Според правителствената пресслужба едно от основните направления на..

публикувано на 25.05.25 в 10:10
Бари Снимка: Българо-италиански център „Да Винчи“

Морските градове Бургас и Бари с идея за ползотворно сътрудничество

От Бургаската търговско-промишлена палата съобщават, че по идея на Българо-италианския център " Да Винчи" и неговия председател д-р Иво Барзов е предприета инициатива за изграждане и задълбочаване на връзките между Бургаския регион и този на италианския..

публикувано на 25.05.25 в 09:15