"Матей войвода" – така се казва кварталът на етническите българи в румънския град Търговище. Тук живее българска общност от близо 700 души, обединена от асоциация „Заедно“. В сградата на асоциацията е подреден и своеобразен музей на българите в града, който пази спомени за първите 57 български фамилии, заселили се в окръг Дъмбовица преди 171 години, съобщава БТА.
В музея са изложени стари документи, предмети от бита и народни носии. Риза с везани рози на 100 години, снимка на първата бензиностанция в българския квартал от 1930 г., конска сбруя от 1910 г., седло от 1935 г. са само част от експонатите. Списък на общината дава информация колко са били румънците с български корени през 1940 г. и какво е било тяхното семейно положение и имотно състояние.
"Когато се заселили в окръга, българите станали известни с отглеждането на зеленчуци и традиционната българска баница, която за разлика от румънската е солена", разказват за БТА създателите на музея. Той отваря врати на символична дата – 30 ноември, когато се отбелязва Денят на българите в Търговище.
От сайта на асоциация „Заедно“ научаваме още, че към края на 1854 българските преселници, заедно с местни жители, направили основен ремонт на църквата "Св. Нифон” и създали гробище върху дарени земи. А през 1890 г. свещеникът Николае Григоре Арама създава смесено училище № 3, което впоследствие се премества на ново място, дарено от индустриалеца Джоузеф Самуили.
Според последните данни на румънския Национален статистически институт, етническите българи в Румъния са 5 975 души.
По думите на българския депутат в румънския парламент Георги Наков, отношенията между България и Румъния се развиват много добре, както в икономически, така и в културен план.
"Мисля, че в момента се вижда доста ясно изразено българско национално самосъзнание в Румъния – отбеляза Георги Наков пред колегата ни Владимир Митев, в специално интервю за Радио България. – То пролича и при честванията по повод 3 март 2023 г. В същата седмица се проведе и празникът на кукерите (т.нар. кучи) в Брънещ и Конският Великден в Търговище. Малко преди това беше отпразнуван и Трифон Зарезан в село Извоареле. Общностите в Бълени Сърби и Търговище са по-близки географски, но Извоареле е съвсем различна. В Банат сме няколко общности, но сме част от едно и също българско национално малцинство."
Празниците укрепват не само официалните отношения между Румъния и България, но и между самите граждани, изтъкна още Георги Наков. Думите му се потвърждават и от посланик Радко Влайков, който по време на приема в посолството за националния ни празник 3 март в Букурещ посочи "Ние, българи и румънци, се преоткрихме".
В следващите дни очаквайте още интересни подробности за отношенията между България и Румъния в интервютата на Владимир Митев за Радио България.
Още за българските общности в Румъния:
Съставил: Венета Николова
Снимки: Facebook/zaedno.ro, Facebook/Asociatia Balgarski IzvoriПървата българка в световния бокс и трикратна световна шампионка Деси Кирова, известна като Дейзи Ланг, отказа да бъде евакуирана от бушуващия дни наред пожар в Лос Анджелис, и с мъжа до себе си - Тейлър, се включи в битката с огнената стихия. "Когато се..
Българският фолклорен клуб "БалканДенс" в Щутгарт, Германия, организира събитие за отбелязването на празника Трифон Зарезан на 1 февруари 2025 година от 10:00 ч. в Българската православна църква "Св. св. Кирил и Методий и св. Бонифаций" в града. От..
Българското мецосопрано Йорданка Милкова ще пее в новата постановка на "Евгений Онегин" в операта в Берн, предаде БТА. Тази вечер в премиерата на операта, която Чайковски пише по едноименното произведение на Пушкин, Йорданка Милкова ще влезе в ролята на..
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската..
България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания,..