Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 50 мероприятия в чужбина отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи

Паметникът на спасението в София
Снимка: БГНЕС

С множество мероприятия през цялата 2023 година България отбелязва 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война и почита паметта на жертвите на Холокоста. Патрон на годишнината е президентът на България Румен Радев.
В програмата са залегнали и около 50 мероприятия в чужбина. Дипломатическите и консулските представителства на България ще запознаят чуждестранната аудитория с героичните събития, довели до спасяването на над 48 000 живота на наши сънародници от еврейски произход в най-мрачните времена на Европа, съобщава МВнР.
Днес в СУ "Климент Охридски" ще се проведе Международна конференция на тема „Ролята на юристите за спасяването на българските евреи“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложбата “От Болоня до София: "Подир думите" гостува в столична галерия

Изложбата "От Болоня до София: “Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги" ще бъде открита на 2 юни в столичната галерия Credo Bonum, съобщава БТА. С нея страната ни се представи на 62-рия Mеждународен панаир на детската книга в Болоня,..

публикувано на 01.06.25 в 17:15
Жечо Станков

Енергийният министър: Приемането на еврото няма да се отрази на цената на тока за бита

Въвеждането на еврото няма да се отрази на цената на тока за бита, заяви пред БНР министърът на енергетиката Жечо Станков. Той добави, че от деня, в който приемем единната европейска валута, сметките за ток ще бъдат преизчислявани по утвърдения със..

публикувано на 01.06.25 в 16:11

Румен Радев ще произнесе слово по повод Деня на Ботев

Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват тази вечер в отбелязването на 149-ата годишнина от подвига на поета и революционер Христо Ботев и неговата чета, което ще се състои във Враца, съобщиха от прессекретариата на..

публикувано на 01.06.25 в 16:02