Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гонят духовенството от Киево-Печорската Лавра

До катедралата "Успение Богородично" в Киево-Печорската лавра в Киев, Украйна, 7 януари 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Властите в Украйна наредиха снощи на Украинската православна църква, свързана исторически с Русия, да напусне до края на месеца манастирския комплекс Киево-Печорска Лавра.

Светата обител, известна още като руският Йерусалим, е основана през ХI век, по времето на великия княз Изяслав. В края на XVI и началото на XVII в. манастирът е бил подчинен на константинополския патриарх и станал център на противопоставянето между Православната църква и католическата уния. На два пъти, през 1596 и 1598 г. униатите правили безрезултатен опит да завладеят манастира и обширните му имения. В наши дни, той е център на православното поклонничество, под юрисдикцията на Украинската православна църква, където се помещават Киевската митрополия, Духовната академия и Семинарията. От 1990, Лаврата е под защитата на ЮНЕСКО, а от 2008 нейният комплекс е държавна собственост.

В изявление на Украинското министерство на културата се посочва, че на УПЦ е било наредено да напусне 980-годишния манастирски комплекс, защото "е нарушила условията на споразумението относно използването на държавната собственост", но не се предоставят никакви подробности. От своя страна УПЦ посочи, че е прекъснала връзките си с Московската църква-майка, заради войната в Украйна, но въпреки това се е превърнала в жертва на политически лов на вещици.

Още от октомври, украинските служби за сигурност претърсват периодично храмовете на УПЦ, преследват нейни служители, епископи и финансови спонсори и започнаха наказателни дела срещу десетки нейни свещеници. Като причина за гоненията те посочват, че са открили проруска литература в църковни помещения, както и че в Лаврата се укриват руски граждани. УПЦ многократно отхвърли тези твърдения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Митрополит Даниил Видински

Благодатта на Светия Дух е в единението, чистотата на вярата и благочестието

Непосредствено след големия християнски празник Петдесетница отбелязваме деня на Светия Дух – третото лице на Светата Троица. Църковният празник е и последният преди празника на Всички светии, с който завършва Великденският цикъл. Богослужението днес..

публикувано на 24.06.24 в 05:10

Дарът на Петдесетница е живот в изобилие

В осмата неделя след Възкресение Христово отбелязваме един от най-важните празници за християнството – Петдесетница. В този ден Светият Дух – Третото Лице на Светата Троица слиза на земята, за да осени дванайсетте апостоли, събрани на молитва..

публикувано на 23.06.24 в 05:30

Черешова задушница е!

Всяка година в съботата преди големия християнски празник Петдесетница Църквата отбелязва втората за годината Задушница, която народът е нарекъл Черешова задушница, защото винаги съвпада със сезона на черешите. В календара на Българската..

публикувано на 22.06.24 в 05:30