Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Наближава развръзката на битката за Бахмут

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За изминалата седмица руските сили са загубили над 1100 души в боевете за Бахмут, заяви украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от REUTERS. "Считано от 6 март успяхме само в бахмутското направление да нанесем необратими загуби за Русия от над 1100 вражески войници, каза Зеленски във видеообръщение. Той добави, че Русия е понесла и 1500 души "санитарни загуби", т. е. бойци, които са ранени и няма да се върнат в строя.

Един от командващите украинските подразделения в полуобкръжения град Денис Ярославски в ефира на украинската телевизия "Еспресо ТВ", съобщи, че коридорът през който се снабдяват е широк едва 4 км и се водят тежки улични боеве за всеки дом.

"Обстановката в Бахмут е много тежка, украинските въоръжени сили хвърлят безкрайни резерви", заяви в своя телеграм канал, водачът на паравоенната компания "Вагнер". Според Евгений Пригожин, колкото повече руснаците приближават центъра на града, толкова по-тежки стават боевете, "толкова повече артилерия и танкове стрелят по нас", твърди Пригожин и обещава, че вървят напред и да не се посрамят.

Бившият военен лидер на донецките сепаратисти Игор Стрелков Гиркин коментира в своя телеграм канал, че дори "оркестрантите" от "Вагнер" да превземат Бахмут, това ще е само тактически успех, но руската армия се е провалила в своя опит за зимно настъпление. Според Гиркин украинците не готвят контраатака в района на Бахмут.

Пред украинската държавна телевизия говорителят на въоръжените сили Сергей Череватий съобщи, че в момента руската армия съсредоточава основните си сили за настъпление в района на Лиман и Купянск.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Лондон освещават новия български храм "Свети Йоан Рилски"

Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който вчера отслужи и Възкресна вечерня, а храмът и пространството около него се изпълниха от стотици..

публикувано на 23.02.25 в 10:05

Български младежи ще опознават Европа чрез безплатно пътешествие с влак

558 българи на 18-годишна възраст ще могат да осъществят мечтано пътешествие с влак из Европа, да се учат от други култури и да изграждат нови приятелства. Те са избрани да получат безплатна карта за пътуване от кампанията DiscoverEU. За есенното ѝ..

публикувано на 23.02.25 в 10:05

Българо-македонската комисия по историческите въпроси не отчита напредък

Без напредък е преминало заседанието в Скопие на комисията по исторически и образователни въпроси между България и Северна Македония, предаде БТА. На 21 и 22 февруари комисията за пореден път е обсъждала как в македонските учебници за 7-и клас е..

публикувано на 23.02.25 в 10:00