Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемното доказване на български произход спира кандидатите за гражданство

Снимка: архив

Все по-малко македонци искат да станат български граждани в последните 3 години. Причината е не толкова в сложните двустранни отношения, а заради законовите промени въведени от София. През 2019 г. са започнати 10 688 преписки по молби на македонци за гражданство на основание българския им произход, показват данните на Министерството на правосъдието цитирани от в-к “24 часа”. През следващите 3 години те са общо малко на 8 000. За същия период 24 370 македонци са получили българско гражданство на основание българския си произход. Те са повече от подадените молби, защото са по производства, започнати отдавна. Средно процедурата продължава 2-3 години.

Именно в доказването на българския произход се крие и причината все по-малко македонци да подават документи за българско гражданство. То е един от основните мотиви, с които не само те, но и албанци, сърби, молдовци, украинци и др. кандидатстват за български паспорт. Обикновено доказването на потекло става с официални документи на българската държава или институции, които са на родители, баби и дядовци на кандидатите. В много от случаите те са загубени или унищожени. Това важи предимно за хората от бившите югославски републики като Северна Македония, където по време на сръбската окупация българите са били подложени на гонения и репресии. Това е накарало много от предците да унищожат всеки документ, който доказва българско потекло. Поради липса на редовно правителство повече от година не може да бъде съставен изискваният от закона Консултативен съвет, който ще удостоверява българския произход на кандидатите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Музей

Носиите на българи от румънското село Бълени Сърби влязоха в етнографски каталог 

Албум с народни носии от седемте региона на областта Влашко в Румъния беше представен в Окръжния музей на Гюргево. В каталога, наречен "Етнографска колекция на музея "Теохари Антонеску" в Гюргево - Народни носии и домашен текстил", специално място е..

публикувано на 26.06.25 в 16:34

Атрактивният квинтет "Сезони" свири в Рим на 28 юни

Един от най-атрактивните български камерни ансамбли - квинтет "Сезони" ще изнесе концерт в Рим, в галерия България (via Monte Brianzo, 60), съобщават във Фейсбук от Българския културен институт в Рим. Музикалното събитие ще се състои на 28 юни от 18:30 ч...

публикувано на 26.06.25 в 14:45

Полският проф. Ян Страдомски за България: Това е второто ми отечество.

Колкото повече време човек прекарва в България, толкова повече става българист, българофил, до известна степен българин, посочва в интервю, предоставено от кабинета на вицепрезидента проф. Ян Страдомски. Това е второто ми отечество, изтъква проф...

публикувано на 26.06.25 в 14:39