Ученици от 10 и 12 клас на Немската езикова гимназия „Гьоте“ в Бургас са в САЩ, където посетиха седалището на ООН в Ню Йорк, след като през миналата година училището спечели проект на Централноевропейската инициатива. Целта на класирания сред трите най-добри проекта в паневропейска надпревара е да стимулира младежката ангажираност в рамките на Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г.
Автор на проекта е д-р Тонка Костадинова, бивш дипломат и настоящ учител по история в Немската езикова гимназия в Бургас. Идеята му е да помогне за повишаване на информираността сред младежите в България по темата за равенство между половете – тема, която е заложена и в целите на ООН за устойчиво развитие.
Първото си посещение в Ню Йорк бургаските ученици, водени от д-р Костадинова и нейния колега Стефан Добрев, са направили в най-голямото българско училище „Христо Ботев“, информира ни училищният му ръководител Дима Маркова. По думите й, гостите от България са разгледали с интерес училището и танцовото му студио, където завързали мартенички на малките танцьори и съвсем непринудено са се хванали на общо българско хоро.
Бургаските момичета и момчета са се запознали и със своите връстници от Америка, с които са обменили информация за учебните програми, за възможностите за продължаващо обучение, след което са се разходили заедно из Манхатън.
„Вярваме, че когато две български училища, от два различни континента, се срещнат - това може да е само началото на едно хубаво приятелство и на бъдещи съвместни проекти!“ – написаха във Фейсбук от Българското училище „Христо Ботев“.
Още уловени моменти от срещата на двете български училища от Бургас и Ню Йорк вижте в галерията ни по-долу.
Снимки: БУ "Христо Ботев" - Ню Йорк, НЕГ "Гьоте" - Бургас
Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..
"Животът на музиканта е много хубав, ако успяваш да го живееш както искаш и с музиката, която искаш, а не с тази, която пазарът ти налага" – вярва барабанистът Иван Димов. Музикалната му кариера е свързана с две емблематични български групи, създадени..
В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..