Роден в Пловдив, в зората на българския демократичен преход (1994 г.), Александър Детев израства в София, където през 2013 г. завършва Немската езикова гимназия, а след това заминава за Виена. Там се дипломира със специалност "Публицистика и комуникации", работи за няколко български медии, създадени от сънародника ни Иван Карчев, напуснал без време нашия свят през 2021 г.
В професионалната си биография Алекс е записал стаж в БНР, рубрика в БНТ, а от около четири години е част от българската секция на "Дойче Веле" в Германия. Въпреки ангажиментите си, Алекс не спира да отдава сърце и душа на българската общност във Виена – участва активно в инициативите и в медиите ѝ – списанието "Виена, нашият град", предаването по радио "Оранж", уеб платформите BGMEDIA.AT и BGKONTAKTI.
"Въпреки че в Австрия общността ни не е голяма – около 30 хиляди души, Иван Карчев направи радиопредаване, веднъж на няколко седмици имахме телевизионно предаване, а също - списание, което излизаше два пъти годишно в петхиляден тираж, сайта BGMEDIA.AT и приложението BGKONTAKTI, което свързва българите с вече утвърдили се наши сънародници в Австрия – лекари, счетоводители, адвокати и пр. От друга страна, тези медии създават една здрава общност, която общува помежду си, обменя идеи и развива проекти. Българските медии в чужбина имат две функции – да оказват помощ на диаспората и да представят успехите на българите пред чуждестранната аудитория.“
Организират се и много общностни събития във Виена. Едно от най-мащабните е "Заедно! Ден на българите в Австрия".
"Това е информационен ден за българите, в който ние събираме експерти от различни сфери. Те се представят пред общността и дават безплатни консултации. Така, всеки новодошъл българин, както и всеки друг нуждаещ се от помощ, може да получи информация от свой сънародник".
Повечето от проектите, насочени към българската диаспора, са на доброволни начала, въпреки че Алекс и колегите му намират и гъвкави форми на финансиране. Така например, списанието "Виена, нашият град" се разпространява безплатно, но се издържа от публикуваните в него реклами. Инициативата "Ден на българите в Австрия" се финансира от самите изложители – инициативни българи, които представят собствения си бизнес. Община Виена също оказва подкрепа на етническите общности чрез различни инструменти. Отдавна обаче се поставя въпросът за това каква е ролята на българската държава.
"Много от изданията на българите в чужбина се финансират от местните власти, а българската държава не ги подкрепя с нищо. Ето ви тема за размисъл. Ние благодарим на държавите, които са ни приели и които ни помагат да се запазим, но не би ли следвало и България да инвестира в своите общности, така че хората, които живеят в чужбина, да възпитават и децата си в родната култура?" – пита Александър Детев.
А иначе, Алекс вижда потенциал в държавата и в сънародниците си. В последните десет години той прекарва по-голямата част от времето си в Германия и Австрия, но всеки път, когато се завръща, вижда промяната.
Следва продължение…
* Интервюто е направено в Израел по време на XVII световна среща на българските медии, организирана от БТА.
Снимки: личен архив на Александър Детев
Българчетата от неделното училище "Роъдина" в испанския град Малага се включват за първи път в инициативата на Великотърновския университет "Четем заедно на български език зад граница" . Тя е част от проектите им за подпомагане на учебния..
Жители на Цариброд се събират пред Центъра за култура и този петък, за да изразят подкрепа към исканията на стачкуващите студенти и да почетат загиналите 15 жертви при рухването на навес в грата на Нови Сад. За начален час бе обявен 11:52 ч.,..
Илюстраторите Ясен Григоров и Ина Христова са сред финалистите в "Изложбата на илюстраторите" на 62-рия Международен панаир на детската книга в Болоня. Те са сред 324-мата илюстратори финалисти от общо 4374 номинирани художници от цял свят, съобщава..