Необходимо е продължаване на всеобхватната подкрепа на ЕС за Украйна, заяви зам.-министърът на външните работи Велислава Петрова пред редовното заседание на Съвет "Външни работи" на ЕС в Брюксел. Петрова отбеляза и подкрепата на София за европерспективата на Украйна, като насърчи напредък в реформите и изпълнение на критериите.
Българското служебно правителство не подготвя ново споразумение за предоставяне на допълнителна военна и военно-техническа помощ за Украйна, каза служебният министър на отбраната Димитър Стоянов в Брюксел. Той участва в среща обсъдила доставките на ЕС за Украйна на 155 мм снаряди. България не е част от тази обща обществена поръчка и няма как да бъде. Българската армия не разполага с оръжия, които могат да използват този калибър, каза Стоянов. Той уточни, че в държавните заводи "Терем" не се произвеждат боеприпаси с този калибър. "Способности имат Вазовските заводи – ВМЗ, "Емко" и "Трансмобил" – това са български компании, частни и държавни. Българската армия предоставя това, което може да бъде предоставено. Ние сме под норматива за запасите, така че няма как допълнително да бъде предоставена военна помощ", поясни министърът.
България се присъедини към инициативата European Sky Shield за придобиване на зенитно-ракетни комплекси. "Идеята е да бъдат съвместими абсолютно всички комплекси и да бъдат придобивани на по-ниска цена", поясни министър Стоянов.
В четвъртък минималните температури ще са от 15° до 22°, в София – 16°. През деня, от югозапад на изток-североизток ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност, ще има кратки валежи с гръмотевици. Главно в Южна България валежите ще са интензивни,..
В "България днес" на 30 Юли слушайте: 01:50 – Актуално от България и сънародниците по света 14:01 – Учреди се Асоциация на българските културни сдружения в чужбина 29:48 – "Изкуството да колекционираш време" – НХГ представя..
На 87-годишна възраст, на 28 юли т. г. е починал един от най-изтъкнатите журналисти международници в България – Константин Иванов . За тъжната вест съобщи на сайта си Съюзът на българските журналисти . " Константин Иванов имаше едно от най-ярките..
Международното триенале на сценичния плакат гостува на галерия "Средец" на Министерството на културата на 29 юли, вторник, с блиц изложба "Ре-акция:..
"Поне 870 души може да се възползват от мярката "Избирам България", за да бъдат привлечени обратно в България от чужбина. Голяма част от тях сигурно ще..
Огнеборци и доброволци успяха да спасят санданското с. Плоски от големия пожар, който бушува в Западната част на Пирин планина вече пети ден . Във вторник..