Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Часът на Земята" – гасим лампите и осветяваме проблема за изчезващите животински видове

Снимка: Facebook/WWFBulgaria

На 25 март ще изгасим светлините за час, за да подкрепим планетата, но същевременно осветяваме проблема с ограничените местообитания на дивите животни в България. В рамките на световната кампания "Часът на Земята" природозащитната организация WWF в България започва инициатива за възстановяване на популациите на риса и дунавските есетри по нашите земи, наречена "Общ дом. Общо бъдеще".

Един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. За да се справят с този проблем природозащитниците предприемат инициативи за обявяване на нови територии с различна степен на защита, тъй като в момента природните паркове и резервати заемат едва 5% от територията на страната ни. По този начин те ще свържат фрагментираните местообитания и ще създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.

Рисът е една легенда в горското ни царство

Някога рисът е бил ключов вид по нашите географски ширини, т.е. оказвал е голямо влияние върху екосистемата, контролирайки доминирането на други видове. Той се счита за изчезнал от България от 1941 година, когато е убит последният официално регистриран балкански рис в у нас.

"През 2008 година фотокапан регистрира млад мъжки рис в планината Осогово, което се смята за реално доказателство за присъствие на рис в България. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му, зависи само от нас", разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове" във WWF .

Не по-малко тревожна е ситуацията с критично застрашените дунавски динозаври – есетрите

Долното течение на реката, на границата между България и Румъния, е дом на последните, размножаващи се в естествена среда, есетрови популации в Европейския съюз. Оцелели през последните 200 милиона години, сега те са изправени пред редица заплахи, които блокират миграционните им маршрути и унищожават местата за хвърляне на хайвер.

Затова тази пролет най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата – "Часът на Земята" – в България ще премине под знака на усилията на WWF за възстановяването на местообитания. По традиция в последната събота на март милиони хора в над 7000 града от 190 държави по света ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: Facebook/WWFBulgaria
По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Moody’s: Приемането на еврото е положително, но борбата с корупцията е предизвикателство

"Членството в ЕС и предстоящото приемане на еврото подкрепят институции в България и устойчивостта на управлението, но корупцията остава значително предизвикателство." Това пише в най-новия периодичен преглед за България на международната..

публикувано на 28.07.25 в 09:48
Село Козарево, област Ямбол

България гори! Помощ има, но равносметката е тежка…

Тъжно е това наше българско лято... Жега с температури от над 40 градуса в продължение на дни. А горещините, заедно с безхаберието и човешкото нехайство разпалиха стотици пожари из цялата ни страна.  Втора седмица пожарникари, доброволци и военни..

публикувано на 28.07.25 в 00:27

Нови сортове тютюн в България срещу климатичните промени

Климатичните промени силно влияят на земеделието в България, включително и на тютюнопроизводството. Затова се търсят сортове, способни да се справят със сухите и горещи лета. Наскоро Националната асоциация на тютюнопроизводителите-2010 в България,..

публикувано на 27.07.25 в 08:25