Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скопие тенденциозно идеологизира правата на македонските българи

Снимка: БГНЕС

Силно сме обезпокоени от последователните действия на Скопие за ограничаване правата на сдружаване и на свободно изразяване на българската общност в Северна Македония, каза зам.-външният министър и говорител на външно министерство Костадин Коджабашев. От Скопие не представиха реални аргументи за оспорване регистрацията на българските сдружения.

"Те са взели своето решение чрез безпринципно, едностранно и тенденциозно поставяне на имената на сдруженията в изкривен исторически и идеологически контекст. Това, че убежденията на българите в Северна Македония не са съвместими с официалната идеологическа доктрина в държавата, не означава, че те са несъвместими с демократичните принципи и правния ред. Оценките и квалификациите за Иван Михайлов в Северна Македония не почиват на обемния корпус от исторически свидетелства и са насочени към запазване на монопола на една преднамерена и ревизионистка интерпретация на общата ни история", заяви Коджабашев.

"Нашите опасения са, че институциите в Скопие, вместо да се стремят да предотвратяват нови престъпления срещу местните българи и представителства на българската държава, губят енергия и време в опити да демонстрират, че проблем всъщност не съществува. Този подход е контрапродуктивен за аспирациите на Скопие за възможна най-бърза европейска интеграция", допълват от външно министерство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41