От над 17 000 неправителствени организации, които са регистрирани в Северна Македония, първите два културни клуба, с които Скопие се захвана, бяха български, коментира външният министър Николай Милков пред телевизия Bulgaria On Air.
Съдбата на къщата на Димитър Талев в Прилеп е въпрос, свързан с наше културно-историческо наследство. Ние, като външно министерство, сме готови да подпомогнем Министерството на културата, защото то е титулярът, ангажиран с това наследство, каза Милков. Но трябва първо да има редовен държавен бюджет. Нямаме законово или друго основание да извършим такъв разход, поясни министърът. Трябва да се види дали е възможно купуването на къщата, защото освен обявената собственичка има и съсобственик в Австралия и не знаем дали той е готов да я продаде. Цената на имота също е аналитичен въпрос свързан с имотния пазар в Прилеп. Най-важното е да се реши по какъв начин къщата може да бъде използвана в бъдеще. Дали там може да има културна дейност, тъй като ние вече имаме негативен опит, обясни министърът.
След съставянето на парламент би могло да се обмисли цялостно законодателството за преодоляване на сегашните пречки пред македонските българи с получаването на българско гражданство, допълни Милков.На страницата си във Фейсбук Областният център за българска култура разказва чрез отделни публикации за традиционното облекло на българите от Бесарабия. След като вече разказаха за калпака, шаловете, елеците, престилката и други елементи от българската..
Сред приоритетите на българското сдружение в Гьотеборг, учредено през март 2024 г., е организирането на Съботно училище по български език и култура, както и културно-образователни събития – народни танци, творчески и литературни вечери, съобщава на сайта..
Асоциацията на българските училища в чужбина отбелязва днес 18 години от своето основаване. "Благодарим на учредителите, чието вдъхновение и упоритост положиха основите на нашата общност, и на всички, които през годините продължиха да градят и развиват..
В разгара на лятото - в последните дни на най-горещия месец, от 27 до 30 август включително в Лондон ще бъде представен премиерно спектакълът..
Ден на домата ще се състои в началото на септември в Ботаническата градина в Будапеща, Унгария. Това съобщи на Фейсбук страницата си Българското..
Продължава въведената със заповед на Общинския щаб за извънредни ситуации в Цариброд, Сърбия, забрана за използване на питейна вода за поливане на..