Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 40 са резервните части от Русия нужни за българската ядрена сигурност

Пети блок на АЕЦ "Козлодуй"
Снимка: БГНЕС

България все още зависи от Русия за редица части и оборудване за своята ядрена централа. Те са ни нужни за предстоящите планови ремонти и поддръжането на експлоатацията. Така пред БНР енергийният министър Росен Христов оправда гласуваните от служебното правителство изключения от санкциите срещу Русия. „Дългосрочно търсим алтернативни доставчици, които могат да доставят това оборудване и части. Работим с всички държави, където има такива реактори. Главното е да обезпечим енергийната сигурност на България и работата на АЕЦ "Козлодуй", каза Христов. Той посочи още, че дерогацията не е еднократна и ще бъде необходима и напред, защото над 40 са елементите, които се доставят от Русия и са без алтернатива. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 16 октомври 2025 г.

В "България днес" на 16 октомври слушайте: 05:00 - Актуално от България и за общностите с българи по света 15:06 – Носител на приза „Българка на годината 2024“ е Анита Екинова от Лион 29:50  –   Етнографски форум „Терени и посоки“ в..

публикувано на 16.10.25 в 19:00

Времето остава облачно, следобед в петък ще завали в Западна България

В петък , 17 октомври,   минималните температури ще са от 6 до 11°, в София – 7°. В сутрешните часове на места в Дунавската равнина и западната част от Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска облачност. През деня над по-голямата част от..

публикувано на 16.10.25 в 18:15

България участва в Международния панаир на книгата във Франкфурт

Министърът на културата Мариан Бачев откри българския щанд в 77-ия Международен панаир на книгата във Франкфурт.  “От средновековните ръкописи, положили основите на нашата писмена култура, до съвременните гласове, които днес разговарят с глобалния..

публикувано на 16.10.25 в 13:45