Представителите на българската диаспора в Молдова са съпричастни към изборите в прародината. Там живеят около 65 хил. българи, а това е около 2 % от населението на страната - основно наследници на преселниците от България от началото на 19-и век.
Българските граждани в Молдова отдавна са запознати с условията за гласуване и активно попълват и подават онлайн своите заявления да участие в изборния процес - на хартиен носител документът се попълва само при гласуване на място в сградите на Посолството и Консулската служба в Кишинев и Консулството в Тараклия.
8 са избирателни секции, където сънародниците ни в Молдова избират състав на българския парламент – освен в Кишинев и Тараклия, се гласува в градовете Твърдица (Твáрдица) и Кахул, както и в населените места от Автономното териториално образуване Гагаузия в Молдова – село Копчак, градовете Комрат, Чадър-Лунга и Вулканещи. Като точните адреси са публикувани на страницата посолство ни в молдовската столица, както и на сайта на МВнР.
Една от секциите, с най-активни избиратели е тази в Твърдица, град с компактно българско население. "Хората с българско гражданство са около 5 хиляди, затова се открива такава секция" – обяснява ни Алла Кара, жител на Твърдица и ръководител на местния Музикален колеж, в който се изучава българската фолклорна традиция:
"Ние се опитваме да информираме хората да не забравят, че трябва в този ден да се явят и да гласуват. Да, идват, има добра организация. Изборната секция се организира в сградата на кметството и в нашия район тук също има и други изборни секции - в град Тараклия е по-голямата. Хората се интересуват и се вълнуват като наближат избори, после следят резултатите, има и много емоции покрай тях – някои са щастливи, други разочаровани. Хората се надяват на по-добър живот."
А подобряването на живота си избирателите от Молдова свързват с надеждата за по-активна държавна политика спрямо българската диаспора зад граница.
Снимки: glaspress.rs, Гергана Манчева
Шансовете кандидатурата на “БСП – Обединена левица” за председател на Народното събрание да бъде подкрепена са големи, тъй като първите две политически политически сили не могат да се разберат, заяви Румен Гечев, член на Националния съвет на БСП..
ГЕРБ ще се опита да намери път за мнозинство за съставяне на правителство през формулиране на общи цели, каза пред БНР зам.-председателят на партията Даниел Митов. Според депутата опитите да бъде създаден санитарен кордон около “ДПС – Ново начало”..
На 10 ноември 1989 г. пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия сваля от власт своя генерален секретар и председател на Държавния съвет Тодор Живков. Така започва символичното начало на прехода от еднопартийна система към..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за..