Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 6 април почитаме успението на св. Методий равноапостол Славянобългарски

Снимка: pravoslavieto.com

Св. Методий е по-големият брат на св. Константин- Кирил Философ. Замонашва се в манастира Полихрон след отказ от висша държавна кариера и заедно със св. Кирил създават първата славянска азбука. Придружава своя брат във всичките му дипломатически и духовни мисии, включително и във Великоморавия.  

След смъртта на св. Кирил, благодарение на св. Методий е продължено просветителското дело сред славяните. Въпреки козните на южнонемските епископи, Методий е ръкоположен от папата за първи архиепископ на Моравия и развива активно покръстване в Бохемия, Полша и сред новопоявилите се маджари в Панония. Той продължава книжовната дейност и превежда на славянски Стария завет. Първи събира житие за своя брат св. Константин-Кирил Философ и продължава да обучава многобройни ученици, които след смъртта му са приети в България.

За останките на св. Методий се знае малко, макар в Чехия да ги издирват вече три века. След смъртта му на 6 април 885 г. и опелото на славянски, гръцки и латински език, той е погребан в столицата на Великоморавия Велеград в "стената зад олтара на Света Мария". До днес не е сигурно къде се е намирала тази столица. Според част от чешките археолози това е било селището на река Морава при Микулчице.

През 1980 г. папа Йоан Павел II провъзгласява солунските братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа, защото делото им е мост между Изтока и Запада, допринесло за културното израстване на Стария континент.

Текст: Иво Иванов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отдадоха почит на загиналите български военни в Кербала

Навършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак.  Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35