Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Символите на Разпети петък и пътят към Бога

7
Снимка: Дарина Григорова

Христовите страдания или страсти, както ги нарича Църквата достигат връхната си точка в деня на разпятието Му. Осъден без вина, бичуван и охулен от тълпата, Спасителят поема по стръмния път към Голгота, наречен по-късно „Via Dolorosa“. Разпънат и прикован между двама разбойници, Той отправя със сетни сили молитва към Своя Отец да прости на мъчителите Му, защото не осъзнават какво извършват… Тези последни часове от земния живот на Божия Син, всяка година се припомнят на службите в храмовете, в евангелските четива и православните песнопения. Това е и най-тъжният ден за всички вярващи:

„Разпети петък е единственият ден в годината, в който по никакъв начин не се отслужва Света литургия и няма Евхаристия, тоест радостното тайнство на църквата не се отслужва, защото това е денят, в който се случва най-голямата възможна трагедия във Вселената – обяснява отец Борис Борисов от столичния храм „Свето Преображение Господне“. – Творецът на Вселената, самият Бог, който дойде и се въплъти, извършваше само добрини, изцеляваше всички болни. Възкреси на три пъти мъртъвци, поне колкото е описано в Евангелието. Той беше убит от венеца на своето творение – човека, и то беше убит за богохулство, като формална такава причина, която синедриона изтъква, че е богохулство. Да убиеш Бога за богохулство - ето го парадоксът.“


И както се описва в Евангелието, когато Христос издъхва на кръста става земетресение, слънцето скрива лъчите си, а храмовата завеса се раздира. „Всичко това свидетелства, че цялото творение, заедно с неживия свят, съпреживява този вселенски катаклизъм“, отбелязва отец Борис. Цялата природа страда, заради кръстната смърт на Спасителя.

В Близкия Изток, където се счита, че Христос е живял, и днес вярващите православни отбелязват как всяка година на Разпети петък се смрачава и прегърмява, независимо от прогнозата за деня.


„Между другото, има и нехристиянски извори, които свидетелстват, че наистина именно в тези години, където условно поставяме около 33 г. след Христос, е имало наистина слънчево затъмнение, видяно от различни точки на древния свят – посочва отец Борис. – И това, че храмовата завеса се раздра също е двояко, като символ. Да, това е най-тъжният ден в годината, но е и победата над смъртта, защото Христос именно със своята смърт победи смъртта, за да подари на всички, които бяха в гробовете живот вечен. От една страна раздирането на завесата е израз на потрес. Според еврейската традиция, хората разкъсват дрехите си, когато са силно разтърсени от нещо. Пример за това е първосвещеникът, който раздира дрехите си, когато Христос намеква, че самият е Бог. Същевременно обаче завесата е един вид бариера пред най-вътрешната част на светилището Светая Светих - това, което ни отделя от Бога. Когато Христос умира, завесата, която ни отделя от Бога, вече е разкъсана. Той влезе най-вътре в светилището и стана ходатай за всички нас, за да ни свърже вече пряко с Бога.“


В православието съществува концепция за „обожението на човека“ и неговото освещаване, като цел на човешкия живот. Тя се основава на Светото Писание, където още в първата глава четем: „Бог създаде човека по Свой образ и подобие“. Посредством „образа“, човек е призван от Твореца да придобие „подобието“:

„Както казва свети Атанасий Велики: “Бог стана човек, за да може човекът да стане бог. Именно това е същината на Христовото изкупително дело. Той направи така, че ние простосмъртните хора, да бъдем изкупени от властта на смъртта и да можем да бъдем причастни на самия Бог. Да е достъпно за нас Боговидението и прякото общение.“


Тази символика е изобразена в православните храмове чрез купола, където е изписан Христос Вседържител. Той слиза от небето на земята, благодарение на Божията майка, изобразена на олтарната абсида.

Вижте още:

Снимки: Дарина Григорова





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Митрополит Даниил Видински

Благодатта на Светия Дух е в единението, чистотата на вярата и благочестието

Непосредствено след големия християнски празник Петдесетница отбелязваме деня на Светия Дух – третото лице на Светата Троица. Църковният празник е и последният преди празника на Всички светии, с който завършва Великденският цикъл. Богослужението днес..

публикувано на 24.06.24 в 05:10

Дарът на Петдесетница е живот в изобилие

В осмата неделя след Възкресение Христово отбелязваме един от най-важните празници за християнството – Петдесетница. В този ден Светият Дух – Третото Лице на Светата Троица слиза на земята, за да осени дванайсетте апостоли, събрани на молитва..

публикувано на 23.06.24 в 05:30

Черешова задушница е!

Всяка година в съботата преди големия християнски празник Петдесетница Църквата отбелязва втората за годината Задушница, която народът е нарекъл Черешова задушница, защото винаги съвпада със сезона на черешите. В календара на Българската..

публикувано на 22.06.24 в 05:30