Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балчик и Варна посрещат празниците с пъстри килими от цъфнали лалета

Над 100 хиляди лалета в ботаническите градини на двата крайморски града

Снимка: ubg-bg.com

През тази пролет Ботаническата градина в Балчик ще зарадва гостите си с „Парада на лалетата“, наречен така заради цъфтящите в продължение на около месец и половина различни сортове луковични растения, съобщава сайтът bgtourismbg. Вече е започнал цъфтежът на засадените през есента 58 хиляди пролетни видове лалета, заедно със зюмбюли, нарциси и мускари. В идните седмици лалето, във всичките му разновидности, ще бъде господар на цветята в Балчик.

Около православния Великден гостите на Ботаническата градина ще могат да се разхождат и да се снимат на фона на големи пъстроцветни килими от общо 85 сорта лалета. 47 от тях са нови, отличаващи се с разнообразие в цветния спектър и неговите нюанси. Особено красиви и ефирни са обикновените, ресничести, божуровидни и дори многоцветни (с повече от един цвят на стъблото) сортове. Компания им правят и цветните площи, нашарени с други видове растения, като теменужка, незабравка, боянка, силене и пр.


Достоен конкурент на Балчик в това отношение е Варна. С богата палитра от багри и аромати започна цъфтежът на т.нар. колекция „Лалетата на Варна“ в Университетска ботаническа градина – Екопарк Варна.

През есента на 2022 г. там бяха засадени над 50 000 луковици лалета от над 70 сорта, които вече приветстват пролетта с разнообразните си цветове и форми. Колекцията лалета е в комбинация с два сорта кукувиче грозде – мускари. А цъфтежът им ще продължи до началото на месец май.

Вижте още:

Съставил: Венета Николова

Снимки: ubg-bg.com


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Есента присяда и на Самоводската чаршия във Велико Търново

Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..

публикувано на 27.09.24 в 15:20

Мистичната българска пустиня - Побитите камъни са обвеяни в загадки

Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..

публикувано на 05.09.24 в 09:20

Пътувай бавно, почивай активно или как селският туризъм у нас навлезе в нова фаза

Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..

публикувано на 27.08.24 в 10:15