Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България ще поиска от ЕС еднократно изключение за бюджетния дефицит

Атанас Пеканов
Снимка: БГНЕС

България трябва да защитава активна позиция по отношение на набиращата скорост реформа на фискалните правила в ЕС. Като страна с един от най-добрите показатели по отношение на дълга към БВП следва да получи подкрепа и да не бъде наказвана, ако в една година бюджетният дефицит е малко над 3% от БВП, каза в интервю за Investor.bg служебният вицепремиер по управление на евросредствата Атанас Пеканов.

Той смята за недопустимо, "че когато България има, да кажем, малко над 3% дефицит, но все пак сме на 25% дълг, страната да е в по-лоша позиция от такава, която има 140% дълг към БВП, но 1% дефицит".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Учени представят най-новите си разработки на форума "Наука за бизнес"

Петото издание на форума “Наука за бизнес”, организиран от Българската академия на науките и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, започва днес в столичния Интер Експо Център, съобщава БТА. Неговата цел е да..

публикувано на 03.06.25 в 07:40
Проф. Матиас Десмет

Проф. Матиас Десмет представя своята “Психология на тоталитаризма”

"Психология на тоталитаризма" – така е озаглавил книгата си проф. Матиас Десмет, преподавател по психоаналитична психотерапия в катедрата по психоанализа и клинично консултиране на университета в Гент, която ще представи на 3 юни в София. Според..

публикувано на 02.06.25 в 22:00
Пролетни цветя

Във вторник – слънчево и топло, с изолирани валежи в планините

Във вторник , 3 юни, минималните температури ще са от 12 до 17°, в София – 12°. През деня над по-голямата част от страната ще се развива купесто-дъждовна облачност, но ще остане предимно слънчево. Около и след обяд, на изолирани места главно над..

публикувано на 02.06.25 в 18:36