Жителите на Добрич ще отдадат почит на една от най-емблематичните личности на българското Възраждане – Райна Попгеоргиева Футекова, останала завинаги в историческата ни памет като Райна Княгиня. Събитието ще се състои на 19 април, в градския парк „Св. Георги“, под наслов „Аз уших байряка… Ние помним…“ и ще включва живи картини и литературно четене на откъси от нейната автобиография.
Житейският път на будната 20-годишна учителка, ушила и развяла гордо знамето на панагюрските въстаници, е добре познат от сънародниците ни. Сравнително по-малко известен факт е, че през 1877 г. тя написва своята „Автобиография“, която излиза първо на руски език в Москва и едва през 1935 г. е преведена и издадена в България. Това е всъщност първата и особено ценна книга за Априлското въстание, запечатала духа на времето, плод на непосредствените впечатления, преживявания и спомени на свидетел на събитията – Райна Попгеоргиева, завещала на поколенията вълнуващия разказ от първо лице за един героичен живот, изпълнен с безкористна любов към Отечеството.
През годините, тази малка книжка е била преиздавана с подкрепата на родолюбиви българи. Но запазените до наши дни екземпляри от първото издание са единици. Именно една от тези редки и изключително ценни антикварни реликви ще бъде представена в Добрич тези дни.
Гостите на културното събитие ще се насладят също така на любими български патриотични песни, в изпълнение на талантливите ученици от СУ „Св. Климент Охридски“ с ръководител Гергана Димитрова, които ще ги потопят в романтиката, величието и героизма на възрожденската епоха, съобщава РИМ – Добрич, организатор на събитието.
Вижте още:
Съставил : Венета Николова
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..