Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 100 години от рождението на композитора Димитър Динев

За годишнината от Люксембург пристигна неговият син Борис

8
Диригентът Димитър Динев
Снимка: Личен архив

С концерт в Народното читалище "Елин Пелин 1896" в град Елин Пелин музикалната общност у нас отбелязва 100 години от рождението на композитора и диригента Димитър Динев и 60 години от създаването на народния хор, носещ неговото име. Димитър Динев е основателят на фолклорния Ансамбъл „Гоце Делчев“.

Димитър Динев с ансамбъла

След като през 1957 година завършва в Българската държавна консерватория, Динев започва работа като музикален редактор в турската редакция на Радио България. В мисия за него се превръща издирването на млади таланти сред турското малцинство у нас. Едно от най-големите открития на композитора е Йълдъз Ибрахимова. Той я насочва я към музикалното образование и осъществява с нея първите ѝ записи в радиото. 

Димитър Динев със семейството си

За годишнината на Димитър Динев специално от Люксембург пристигна неговият син Борис Динев, също музикант. Той е сред основателите на перкусионния ансамбъл „Полиритмия“, с който концертира на фестивали в България, Европа, Куба, Тунис и Япония. През 1989 г. „Полиритмия“ печели трета награда и наградата на публиката на Международния перкусионен конкурс в Люксембург.

Борис Динев

Борис Динев свири с повечето български симфонични оркестри, качва се на една сцена с имените наши джаз музиканти като Любомир Денев, Людмил Георгиев, Симеон Щерев, Веселин Николов, Милчо Левиев, Антони Дончев. В дует с Теодосий Спасов реализира и успешни турнета в чужбина. Като студиен музикант Борис Динев взима участие и в много записи за Българското радио, Българската телевизия, Балкантон, участва във филмови и театрални продукции. От 1981 година до 1991 година Борис Динев преподава в Естрадния отдел на Българската държавна консерватория. А през 1991 година се преселбва в Люксембург. Там е преподавател в Северната музикална консерватория и в музикалното училище в Ещернах, свири с Оркестър Филхармоник дю Люксембур, Люксембур Пексусион, с камерния оркестър Ле Музисиен, както и с други европейски джазови музиканти и формации.

Борис Динев и Шевкие Чакър в студиото на Радио България

В навечерието на концерта, посветен на стогодишнинанатна на неговия баща, Борис Динев посети и Българското национало радио, където даде специално интервю за Радио България и за нашата колежка Шевкие Чакър от турската ни редакция. Чуйте какво сподели той:

На концерта в памет на Димитър Динев ще вземат участие Народния хор "Димитър Динев", Теодоси Спасов, Стоян Янкулов-Стунджи, Радка Алексова, Калинка Сгурова, групите  "Новоселки", "Шарени мъниста", "Камбанки" и Шопския ансамбъл "Ради Радев". Специални гости на празника ще бъдат Смесения народен хор "Гоце Делчев" - гр. София и Формация "Кипри". Началото е в 19:00 часа, тази вечер, а мястото - големият салон на Народно читалище "Елин Пелин 1896" в град Елин Пелин. 

В галерията към публикацията можете да видите още снимки от личния архив на семейството на Димитър Динев.

Снимки: Личен архив на Борис Динев, БНР
По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Група Канела, ароматът на детството и красотата на поезията

Групата Канела е позната отпреди години, но през 2022 г. формацията е обновена като състав и записва първата си песен "Фея". Последваха "Винаги", "Цветя" и "Пръстен", която присъстваше повече от месец в класацията БНР ТОП 20. В момента група..

публикувано на 16.11.24 в 10:15
Райнер Хонек

Всеки път се впечатлявам колко добре свирят българските музиканти

Той работи една от най-престижните и най-интересните професии. Лицето му е познато по цял свят, но хората обикновено си го представят с долепена до брадичката цигулка Страдивари. Гост на Радио България е Райнер Хонек, концертмайстор на прочутия..

публикувано на 15.11.24 в 09:05

"Да не спираме да търсим" – посланието в музиката на Живко Василев

Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..

публикувано на 14.11.24 в 10:15