Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Тараклия почетоха паметта на Георги Раковски

Снимка: БТА

В Тараклия  отбелязаха 202 години от рождението на българския революционер Георги Раковски. Пред паметника му в градинката на Тараклийския университет се събраха студенти и преподаватели на учебното заведение, представители на администрацията на район Тараклия, начело с председателя Иван Паслар, предаде БТА.

„През 1861 година революционерът изготвя важен документ - „План за освобождението на България”, който дава началото на една идея, която по-късно ще бъде доразвита от личности като Любен Каравелов и Васил Левски. За участието в Браилския бунт Раковски е осъден на смърт“, припомни делото на родения на 14 април 1821 г. в Котел революционер водещият на събитието Витали Иванов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Детско-юношески хор „Шарена гайда“ - Берлин, Германия

Детският български хор в Берлин нарече своя специален концерт "Либе ле"

Детско-юношеският хор “Шарена гайда“ в Берлин ще отбележи своята десета годишнина с концерт “Либе ле" (Libe le). Събитието ще се състои на 11 октомври 2025 година от 14:30 часа местно време в църквата “Luisenkirche“ (Луизенкирхе) в германската..

публикувано на 10.10.25 в 14:11

Ученици от българско училище в Украйна творят картини от зърнени култури

В Българското неделно училище “Просвета” в украинското село Делжилер учениците прекараха учебните дни в творчески занимания, съобщават на фейсбук страницата си от учебното заведение. Сред дейностите са били рисуване с помощта на зърнена реколта..

публикувано на 09.10.25 в 19:27

Хасан и Ибрахим Игнатови с блестящ концерт в Полша

Изящен клавирен концерт изнесоха братята Хасан и Ибрахим Игнатови в Областния културен институт на Мазовецкото войводство във Варшава, съобщава Българският културен институт (БКИ) в полската столица. Събитието, осъществило се под почетния..

публикувано на 09.10.25 в 19:10