Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Словакия и Унгария са унищожили украинско зърно заради ГМО и пестициди

Снимка: БГНЕС

Необходими са конкретни мерки от ЕК. Само финансиране не решава проблемите на земеделските производители покрай войната в Украйна и безмитния внос на селскостопанска продукция от Украйна. До това заключение стигнаха на онлайн среща днес министрите на земеделието на България, Полша, Румъния, Унгария, Чехия и Словакия. Дисбалансът в шестте държави се усеща още повече и поради факта, че в новите държави членки на ЕС субсидиите са по-малки, каза министърът на земеделието Явор Гечев, който представляваше България на срещата. На прага на новата жътва складовете на земеделците са пълни с миналогодишна продукция. На срещата е посочено също, че в Словакия са задържани 1500 тона пшеница с доказано съдържание на забранени от ЕС пестициди. По-рано този месец Унгария е засекла и унищожила над 29 тона царевица с токсини и ГМО, посочват от министерството.

По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Има жертви на наводненията в "Елените" (обновена)

Има трима загинали при наводнението във ваканционно селище "Елените", потвърди  министърът на вътрешните работи Даниел Митов. "Единият гражданин се е озовал в приземно помещение, в момент, когато е прииждала първата голяма вълна. Спасителите са..

обновено на 03.10.25 в 18:17

Евакуират хора от наводненото курортно селище "Елените"

Тече евакуация във ваканционно селище "Елените", задействана е системата BG-Alert с указания за незабавна евакуация и качване на високо. Над 10 екипа на пожарната са на място. Властите апелират жителите и гостите на района да следят съобщенията и..

публикувано на 03.10.25 в 13:24

Заради дъждовете в Бургас обявиха частично бедствено положение

Със заповед на кмета Димитър Николов Община Бургас въведе частично бедствено положение до 6 октомври. Кметът заяви, че при необходимост ще бъде извършена евакуация в най-засегнатите от интензивните валежи райони. Мярката се налага заради..

публикувано на 03.10.25 в 10:51