Българският патриарх Неофит ще отслужи тази вечер празничното богослужение за Великден в катедралния храм “Св. Александър Невски”. По-рано Българската патриаршия разпространи посланието, което той ще прочете от църковния амвон на Възкресение Христово. В него се изтъква, че без любовта към другия, към нашия ближен, християнството ни е само привидно и ние не сме Христови.
“Днес, когато изпитанията и пред християните, и пред цялото човечество се увеличават неимоверно, когато живеем във все по-голяма несигурност и страхове, когато природни бедствия и военни конфликти осъждат стотици и милиони на изгнаничество и лишения, а преждевременно погубените човешки животи са безброй, в света все повече се засилва тягостното усещане за безсилие и безпомощност. Неспособността ни като хора да живеем в траен мир и благоволение, в смирение, взаимно разбирателство и взаимопомощ, отсъствието на състрадание и милосърдие в отношението на човек към човека, а също така и нежеланието за осъществяването на Божията свята и съвършена воля - всичко това все по-видимо определя облика на съвременния свят и заплашва да ни лиши от увереност в самия смисъл на нашия живот и съществуване”, се казва в посланието.
Междувременно стана ясно, че българската църковна делегация, която ще донесе Благодатния огън от Йерусалим, се очаква да пристигне на летище София между 19,00 и 19,30 ч. Десетки свещеници ще я очакват на летището, за да вземат частица от огъня и да го отнесат в епархиите си
На 16 януари Православната църква чества Честни вериги на св. ап. Петър, преподобни Ромил Видински и свети свещеномъченик Дамаскин Габровски. Родно място на преподобни Ромил е бил град Бдин (Видин) . Когато пораснал, избягал тайно от тях..
На 15 януари Православна църква чества светите преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар. Преподобни Гавриил Лесновски , заедно с преподобните Прохор Пшински и Йоаким Осоговски, е един от тримата..
На 14 януари Православната църква чества преподобните отци, избити в Синай и Раита и св. Равноапостолна Нина Грузинска. Няма точни сведения за времето, когато християнството проникнало на Синайския полуостров, но в началото на ІV век..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от..
На 31 януари Православната църква чества свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан. Свети Кир се родил през втората половина на ІІІ век в..
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като..