Първата неделя след Великден е свързана с един от дванадесетте Христови ученици – свети апостол Тома. Денят се нарича още Томина неделя. Названието идва от името на деня, в който според християнския календар възкръсналият Христос се явява на учениците и последователите си, и специално се обръща към невярващия във възкресението Му Тома с думите: „Дай си пръста тук, и виж ръцете Ми; дай си ръката и тури я в ребрата ми; и не бъди невярващ, а вярващ!
Апостол Тома е известен не само с евангелската история за своето неверие, а и като един от най-жертвоготовните Христови ученици.
Житието на светеца разказва, че скоро след възнесението на Христос, апостолите хвърлили жребий, за да се види кой къде ще отиде да проповядва божието слово. На апостол Тома се паднала нелеката задача да проповядва в земите на Индия. За да го окуражи, самият Господ му се явява във видение, заповядвайки му да действа без да се страхува, защото Сам ще бъде с него. По това време в Йерусалим пристигнал пратеник на индийския цар, който търсел изкусен художник, за да му построи разкошен дворец. Тома се наел да изпълни задачата и отпътувал за Индия. Там се явил пред царя и получил от него пари за строежа, които бързо раздал на бедните и болните, като проповядвал Христовото учение. Царят се разгневил и затворил апостола в тъмница, но скоро станало чудо. Царският брат изведнъж оздравял след тежко боледуване и получил видение на прекрасен небесен дворец. Така царят разбрал, че Тома му е приготвил не земно, а небесно жилище с милостинята, която е раздал за спасение на душата му, и заедно с брат си се обърнал към християнството.
Томината неделя слага завършек на великденския празничен цикъл, това е и краят на Светлата седмица, наричана още Празна, поради забраната да се работи каквото и да е. На този ден жените повторно боядисват яйца и ги раздават за душите на покойните си близки.
Имен ден днес празнуват всички, които носят имената Тома, Томислав и Томислава.
Съставил: Гергана Манчева
На 19 май почитаме свети свещеномъченик Патрикий, епископ Пруски (Брусенски) и свети мъченик Калут Египтянин. Свети Патрикий живял през I век и е бил епископ на град Прусия, наричан още Бруса, във Витиния (Мала Азия). Той открито и..
На петата неделя след Възкресение, 18 май, Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката. Евангелското четиво разказва за беседата на Спасителя със самарянката, за живата вода или за благодатта на Светия Дух...
На 17 май отбелязваме паметта на свети мъченик Николай Софийски, както и Събор на светите Баташки мъченици. Те са канонизирани на 4 април 2011 г. в храм-паметника "Свети Александър Невски" по време на Света литургия, оглавена от Негово..
На петата неделя след Възкресение, 18 май, Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката. Евангелското четиво..
На 19 май почитаме свети свещеномъченик Патрикий, епископ Пруски (Брусенски) и свети мъченик Калут Египтянин. Свети Патрикий живял през I..