Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата неделя след Великден е наречена на апостол Тома

Икона на Св. апостол Тома
Снимка: БТА- архив

Първата неделя след Великден е свързана с един от дванадесетте Христови ученици – свети апостол Тома. Денят се нарича още Томина неделя. Названието идва от името на деня, в който според християнския календар възкръсналият Христос се явява на учениците и последователите си, и специално се обръща към невярващия във възкресението Му Тома с думите: „Дай си пръста тук, и виж ръцете Ми; дай си ръката и тури я в ребрата ми; и не бъди невярващ, а вярващ! 

Апостол Тома е известен не само с евангелската история за своето неверие, а и като един от най-жертвоготовните Христови ученици.


Житието на светеца разказва, че скоро след възнесението на Христос, апостолите хвърлили жребий, за да се види кой къде ще отиде да проповядва божието слово. На апостол Тома се паднала нелеката задача да проповядва в земите на Индия. За да го окуражи, самият Господ му се явява във видение, заповядвайки му да действа без да се страхува, защото Сам ще бъде с него. По това време в Йерусалим пристигнал пратеник на индийския цар, който търсел изкусен художник, за да му построи разкошен дворец. Тома се наел да изпълни задачата и отпътувал за Индия. Там се явил пред царя и получил от него пари за строежа, които бързо раздал на бедните и болните, като проповядвал Христовото учение. Царят се разгневил и затворил апостола в тъмница, но скоро станало чудо. Царският брат изведнъж оздравял след тежко боледуване и получил видение на прекрасен небесен дворец. Така царят разбрал, че Тома му е приготвил не земно, а небесно жилище с милостинята, която е раздал за спасение на душата му, и заедно с брат си се обърнал към християнството.

Томината неделя слага завършек на великденския празничен цикъл, това е и краят на Светлата седмица, наричана още Празна, поради забраната да се работи каквото и да е. На този ден жените повторно боядисват яйца и ги раздават за душите на покойните си близки.

Имен ден днес празнуват всички, които носят имената Тома, Томислав и Томислава.

Съставил: Гергана Манчева

По публикацията работи: Ергюл Байрактарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 18 юли 2025 г.

В днешния 18 юли светата Църква чества свети мъченик Иакинт от Амастрида и свети мъченик Емилиан Доростолски . Светият мъченик Иакинт е роден през IV век в град Амастрида в благочестиво християнско семейство. Името му е дадено от Ангел,..

публикувано на 18.07.25 в 06:00

Църковен календар – 17 юли 2025 г.

На 17 юли почитаме света великомъченица Марина . Света Марина е родена в Антиохия Писидийска (в Мала Азия, днешна Турция). Баща ѝ е бил езически жрец. По това време император Диоклециан (284 – 305) започнал гонение на християните, така че..

публикувано на 17.07.25 в 06:00
Скална църква край Михалич

Църковен календар – 16 юли 2025 г.

На 1 6  юли възпоменаваме свети свещеномъченик Атиноген, епископ Севастийски и 10-те му ученици, света мъченица Юлия девица и свети мъченик Йоан Търновски. Светият мъченик Атиноген и десет негови ученици   пострадали за Христос по..

публикувано на 16.07.25 в 06:00