Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ние сме Земята" – визуален разговор и огледало за нашата планета

Радослава Боор показва екологичния си проект в София, Прага и Брюксел

4
Снимка: Facebook /Радослава Боор
"Човекът се е превърнал в активен планетарен фактор, чието въздействие върху околната среда и природата са съизмерими с удар от метеорит или глобална космическа катастрофа" - каза преди време за БНР Елена Тилова, експерт в "Зелени балкани". Днес, повече от всякога, трябва да признаем, че всички ние сме проблемът, но и решението на голяма част от климатичните промени на нашата планета. На 22 април за 53-та поредна година с различни инициативи над половин милиард души в повече от 170 държави по целия свят ще отбележат Деня на Земята. Ден за почит на природата с мисъл за личната ни връзка с нея и какво може да направим за големия наш дом.


Една от инициативите тази година в София е откриването на изложбата "Ние сме земята /We are Earth“ на Радослава Боор. Проектът, реализиран в Прага със сръбския фотограф Милош Нешич, отразява глобални екологични проблеми, пресъздадени чрез изображения върху човешки лица. Като  визуален артист с години практика, Радослава съчетава техниката на плаката, бодиарта и фотографията с желанието на достъпен, емоционален език да разкаже за проблемите на околната среда. Самата тя живее от близо 17 години в чешката столица Прага с своето семейство, но не спира да работи с български театри, културни институции и организации.

"В интерес на истината започвам да губя идентичност за националност – споделя българката пред Весела Кръстева от Радио България и обяснява: – Защото усещам, че сякаш съм и тук, и там, и навсякъде. Но това ми се струва добре за артиста Радослава Боор защото не се идентифицирам с конкретни проблеми на дадена страна, а гледам на нещата по глобално. И това много пъти ми дава по-интересен и свеж поглед дори и за работата ми, и за България."

Част от тази ѝ многофункционалност са и свободните проекти, които създава от вътрешна потребност. Вярва, че с чистата енергия в тях успява да въвлече много други хора в работата по теми и въпроси, които я вълнуват. Като темата за Земята, в която живеем и която променяме. Така през 2019 година с новината за пожарите в Амазонската гора се ражда и проектът „Ние сме Земята“. За българката това не е просто събитие от делника, което няма отношение към нейния живот. Дълбоко убедена е, че всичко, което се случва на Земята засяга всеки един от нас. Дори когато говорим за събития на десетки хиляди километра отстояние.

"Като художник чувствам, че имам мисия да възпитавам вкус у хората чрез нещата, които правя. И конкретно в този проект мисията ми се превърна дори и в обучителна към хората, като назовах проблема и неговото решение – ние сме Земята. Това, което се случва ни засяга, защото ние живеем на тази планета и нейните проблеми са породени от човешката дейност."

Търсейки достоверна информация и факти, за да визуализира проблемите, за които говори, разбрала, че в последните години в телата ни са открити много повече химически елементи и пластмасови частици, от което се пораждат и различни болести, за които ние дори не подозираме. А трябва да знаем! И така Радослава поставя началото с първата визия - рисува върху собственото си лице Земята, а оранжевите ѝ коси символизират огньовете на нашата планета. Към нея се присъединява и фотографът Милош Нешич. Двамата започнали да снимат свои близки и приятели и … дошла пандемията от Ковид. "Хората престанаха да се интересуват от екология", казва за Радио България Радослава.


"Използвах този момент да изпратя част от визиите на фестивали и биеналета и те бяха показани в различни страни по света, сред които  Перу, Финландия, Иран, Унгария, Украйна. Получиха признание от професионалисти, така че аз се уверих в художествената им стойност, освен чисто емоционалното им въздействие върху публиката. Сега, във втория етап на проекта, когато ми предложиха да направя изложба, реших да използвам и популярни личности не за друго, а защото една от идеите на този проект е той да достигне до колкото се може повече хора и популярните личности имат тази притегателна сила."

Изборът ѝ пада върху имена с отношение към екологията. Сред тях са известната тенисистка от близкото минало Магдалена Малеева, журналистите Десислава Стоянова и Даниел Ненчев, актрисата Лили Гелева, Мария Силвестър и издателят и депутат Манол Пейков. Всички те безрезервно приемат поканата да участват в този некомерсиален проект, признава авторката.


Българската публика е първата, която ще види колекцията от 20 портрета в пълната ѝ цялост. В София тя ще остане до 5 май. От 25 април до края на август "Ние сме Земята" ще бъде показана в Народния Земеделски музей в Прага, а през целия месец юни и в Сградата на Европейската комисия (The Covent Garden building) в Брюксел.

"В последните години опитвам да променя света около себе си с това, което умея да правя най-добре – изкуството, и с естетиката си на художник" - признава Радослава Боор. А за публиката остава удоволствието от визуалния разговор и надеждата, че той ще промени утрешния ни ден.

Cнимки: Facebook /Радослава Боор, radoslavaboor.com
По публикацията работи: Марта Рос


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Снимка: Български културен институт в Берлин

В Берлин показват документалния филм “Йоргос Гунаропулос от Созопол”

Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..

публикувано на 04.11.24 в 15:51
Илияна Йотова

Илияна Йотова открива изложбата със съкровища от Древна Тракия в Лос Анджелис

Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..

публикувано на 03.11.24 в 06:00

За пиетета към будителите и съвременното измерение на будителството

Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..

публикувано на 01.11.24 в 05:30