От Хюстън започна гастролът на спектакъла „Усещане за любов“, който актрисата Бойка Велкова и талантливият й колега Ивайло Захариев ще представят пред нашите сънародници в САЩ до 5 май в осем американски града.
„Усещане за любов“ е първият по рода си у нас музикално-поетичен спектакъл и представлява своеобразно обяснение в любов към музиката, танца, поезията и театъра на Европа. Включва избрани любовни поеми от най-големите европейски писатели, поети и мислители, сред които са Шекспир, Тенеси Уилямс, Реноар, Гогол, Петрарка, Робърт Бърнс, Микеланджело, Бокачо, Емили Дикинсън, Пикасо, Рилке, Верди, Лорка, Шопен …
Режисьор на постановката е Бойка Велкова, хореографията е на Татяна Соколова, визуалната среда – на Яна Дворецка, а музиката – на Теодосий Спасов.
„Турнето из САЩ започна с посещение в Хюстън. Ще зарадваме българската общност с „Усещане за любов“ заедно с Бойка Велкова. Предстои голяма обиколка“ – информира от фейсбук страницата си Ивайло Захариев.
След Хюстън, на 22 април спектакълът ще се играе в Бостън, а на 23 април – в Ню Йорк. 28 и 29 април са запазените дати за Индианаполис и Чикаго, а 30 април – за Вашингтон. Бойка Велкова и Ивайло Захариев ще зарадват публиката в Лас Вегас и Сиатъл на 4 и 5 май.
Снимки: архив, facebook.com/FansIvayloZaharievУченици и учители от филиала на неделното училище "Васил Левски" в Каламата, Гърция, създадоха късометражния филм "Горди българи" в рамките на Националната програма на Министерството на образованието и науката "Неразказаните истории на българите", предаде..
Българският фолклор и бит бяха представени в рамките на първото издание на фестивала Rădăcini și ramuri sub sălcii ("Корени и клони под върбите"), което се състоя в село Долна Албота, Тараклийски район, Молдова. Събитието се реализира с подкрепата на..
Първата учебна година във филиала на Русенския университет в молдовския град Тараклия ще бъде открита на 1 септември, съобщи за БТА ректорът на висшето училище в крайдунавския град доц. Десислава Атанасова. Филиалът беше официално открит на 24 май т.г.,..
Историкът и пътешественик Юри Боянин е посетил всички държави в света, с изключение на една – Северна Корея. Това научаваме за нашия сънародник от сайта за..
Българският танцов ансамбъл "Янтра" от Будапеща ще участва в четвъртото издание на Международния фолклорен фестивал "БалканФолк", който ще се проведе в..
На 14 август 2025 г. в Киевския национален университет "Тарас Шевченко" се е състояла среща между временно управляващия посолството на България в Украйна..