Налице е тенденция за засилване на домашното насилие след епидемията от коронавирус, показва проучване, свързано с темата за домашното насилие, основано на пола. Един от основните изводи в него е че българското семейство възприема като проблем само физическото насилие, а останалите му форми се подценяват.
“Има разлика в представата за това явление в малките населени места и в големите градове”, казва проф. Красимира Петрова от Великотърновския университет. В по-малките селища все още битува правилото, че нищо, което се е случило в семейството, не трябва да излиза навън. “Там все още съществуват стигмата и срамът, което оказва трайно въздействие върху децата”, коментира доц. Иван Стоянов от ВТУ.
Авторите на изследването смятат, че изход от ситуацията с домашното насилие са промени в образователната и социалната политика, в законодателството, както и в политическото говорене.
В "България днес" на 14 август слушайте: 01:08 – Актуално от България и сънародниците по света 13:09 – Как и защо българското биопроизводство става все по-малко? 24:28 – За 26-ти път в Розовата долина се провежда Празникът на калоферската..
През нощта , над по-голямата част от страната ще е предимно ясно. По-значителна облачност ще има над южните райони и на отделни места там са възможни слаби превалявания. В петък , в повечето райони ще е предимно слънчево. В Югозападна..
През последните дни по Южното Черноморие има няколко фатални инцидента с удавени туристи , съобщава БНТ. Силният североизточен вятър и мъртвото течение крият рискове за живота, особено за невнимателните туристи. На повечето плажни ивици флаговете..
В четвъртък минималните температури ще са от 16° до 21°, в София – 18°. През деня, над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове..
Английската граматика обърква българските ученици, защото те често пренасят нейните правила върху родния си език, каза за БТА Евелина Гечева от "Академика..
През последните дни по Южното Черноморие има няколко фатални инцидента с удавени туристи , съобщава БНТ. Силният североизточен вятър и мъртвото течение..