„Фолклорът ни дарява с най-щедрите дарове – сила, здраве, любов и утеха“, казва народната певица Златка Ставрева. Известна сред ценителите като „бялата лястовица на Странджа“, тя неуморно предава на младите любовта си към песните от Югоизточния край на България. На 29 и 30 април в Бургас ще се проведе първото издание на Национален конкурс „С песните на Златка Ставрева“, в който ще се включат близо 1000 изпълнители от 44 населени места в цялата страна.
Идеята за това фолклорно надпяване идва от Младежкия фолклорен съюз в лицето на неговия председател д-р Николай Гурбанов и зам.-председателя Костадин Михайлов, изследовател на културно-историческото наследство на Странджа.
„Предложиха да се направи конкурс с песните, които аз изпълнявам и той да е свързан с моята 70-годишнина и 30 години от създаването на първия странджански дует „Сестри Ставреви“ - сподели Златка Ставрева пред Радио България и допълни, че сред участниците има и една представителка на Беларус – Олга Наскович.
„В Странджа всички хора пеят, защото пеят в съзвучие с природата – тази красива планина, широтата, която има Странджа и тази красива орнаментика не може да се изпее от всеки изпълнител, но има и песни, които им прилягат и им е интересно да запеят. Има и друго – на хората от вътрешността на България им е интересен фолклорният диалект на Странджа и тази сложна орнаментика как се получава. Един живот за песента не стига - народното творчество, знаем, е дълбоката същност и жизнената сила на нашия народ. И най-важното е, че това е неприкосновен знак, че народът ни е бил, е и ще пребъде, защото родното фолклорно изкуство се е превърнало в символ на България по света.“
Странджанската песен е най-красивото нещо, което е свързано с мен, казва ни Златка Ставрева и допълва, че може да предаде своята обич към песента на всеки, какъвто е и случаят с една група от Канада - гостували на международния фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“ и останали, за да научат две странджански песни от извора.
Вижте още:
Снимки: архив, личен архив
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..