Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състави от Балканите се събират в Гоце Делчев за Международния ден на танца

Снимка: Pixabay

В поредното 14-то издание на Международния ден на танца български, македонски, турски и гръцки фолклорни формации ще се надиграват в пиринския град Гоце Делчев. Програмата започва в събота следобед (29 април от 17.00 ч.) с традиционното и пъстро дефиле на участниците от площад "Македония" към емблематичния площад "Гоце Делчев", където всички състави ще участват в общия концерт.

На следващия ден, в неделя, в Градския парк е предвиден открит урок по разучаване на български хорà. Тази година специални участници в танцовото събитие са Фолклорен танцов ансамбъл при община Нилюфер, гр. Бурса, Турция, КУД "Ефрем Каранов" – гр. Кратово, РС Македония и Неврокопски ансамбъл за народни песни и танци – Гоце Делчев. Участват и танцови групи от Благоевградска област, както и представители на детски и учебни заведения в община Гоце Делчев. В танцовото дефиле може да се включи и всеки, който има желание и разполага с носия или фланелка с фолклорни мотиви.

По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Царски символи от Второто българско царство красят сграфито керамиката на новите майстори

Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..

публикувано на 09.05.25 в 13:25

На гергьовски курбан в параклиса "Св. Георги" в Пирдоп

Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...

публикувано на 06.05.25 в 07:30

Чехът Лудвик Куба посвещава том на народните песни по българските земи

В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..

публикувано на 28.04.25 в 14:50