Режисьорът Теодор Ушев отказа да приеме специалната награда “Сребърен Свети Георги”, с която беше отличен за филма си “ф1.618” на Московския международен кинофестивал.
Във видеообръщение той се обърна към журито на руски, английски и български език: “При всички други обстоятелства бих бил щастлив да приема тази статуетка - тя символизира победата на доброто над злото… Но днес тук, в тази страна, в прекрасната Москва, местата на доброто и злото са подменени… Не мога да приема тази награда в град, от който се издават заповеди за убийства на деца, жени и старци.”
Теодор Ушев казва още, че в своя малък филм един малък, незначителен човек взривява могъщия пумпал на тоталитарни титани, както в любимата му приказка, където Иванушка Глупака надхитря Кошчей Безсмертний (защото тираните винаги се смятат за безсмъртни). Режисьорът изразява вярата си, че доброто ще победи злото във войната. “Всеки трябва да избере на коя страна е - на доброто или на злото, на страната на Кошчей НЕбезсмертний, или на Иванушка”, заявява той.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..