Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България чества 147 години от Априлското въстание (галерия)

22
Панагюрище
Снимка: БТА

На 1 май Панагюрище е център на тържествата за 147-ата годишнина от Априлското въстание. Те започнаха с шествие водено от Поибренския сребърен кръст. С него е благословена Хвърковата  чета на войводата Георги Бенковски.

В историческия храм "Свето Въведение Богородично" беше отслужена панихида в памет на загиналите в Априлската епопея.

Жители и гости на Панагюрище гледаха историческата възстановка, пресъздаваща обявяването на въстанието и отбраната на града.

Кулминацията на честването е вечерта с тържествен митинг-заря от 20.30 часа. Годишнината от въстанието се отбелязва също в Копривщица и Клисура.

Копривщица

Въпреки кървавото потушаване Априлското въстание от 1876 г. поставя българския въпрос в центъра на европейската политика и води до поредицата от събития довели до освобождението на България през 1878 г.

Вижте още снимки от честванията и историческите възстановки в Панагюрище и Копривщица в галерията.
Снимки: БТА, БГНЕС

По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15